statystyki

Koncerny i rządy muszą odpowiedzieć za nieuczciwą konkurencję

autor: Mariusz Szulc04.08.2015, 07:31; Aktualizacja: 04.08.2015, 08:33
Podatki

W podstawie opodatkowania należy uwzględnić zarówno cenę wyrażoną w gotówce, jak też w innych świadczeniach – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby.źródło: ShutterStock

Niektóre kraje unijne nielegalnie oferowały ulgi podatkowe. Korporacje, które je otrzymały, powinny zwrócić pieniądze, a KE musi o to zadbać. Pora też skończyć ze świadczeniem przez doradców równocześnie usług dla władz i przedsiębiorstw. Takie wnioski płyną z raportu Komisji Specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. interpretacji prawa podatkowego

Komisja specjalna, zwana też Komisją Taxe, została powołana 12 lutego 2015 r. w reakcji na aferę dotyczącą umów podatkowych zawieranych przez Luksemburg z wielkimi przedsiębiorstwami.

Finalna wersja jej sprawozdania zostanie opublikowana w październiku i ma być dla Komisji Europejskiej wskazówką, w jaki sposób powinna ona zmieniać unijny system fiskalny. Jest już wstępna wersja raportu Komisji Taxe. Co z niej wynika?

Jedną z najważniejszych przyczyn wybuchania kolejnych unijnych skandali podatkowych jest głębokie zróżnicowanie – w odniesieniu do podatku dochodowego – przepisów obowiązujących w 28 krajach członkowskich. To powoduje, że reguły gry nie są jednakowe dla wszystkich, a państwa chcące przyciągnąć zagraniczny kapitał chętnie oferują mu rozmaite preferencje. Komisja Taxe ostro krytykuje w tym kontekście firmy doradcze z wielkiej czwórki, które podsuwają korporacjom gotowe rozwiązania i zachęcają je do optymalizowania (unikania bądź pomniejszania) podatków bez oglądania się np. na interesy państw, w których korporacje te prowadzą biznes.

Celem europarlamentarzystów było jednak nie tylko ustalenie, czy inne kraje stosują praktyki podobne do tych ujawnionych w odniesieniu do Luksemburga (z tego powodu wszystkie państwa członkowskie odpowiadały na pytania Komisji Taxe, w tym Polska tłumaczyła jej zasady wydawania ogólnych i indywidualnych interpretacji podatkowych). Ważnym zadaniem było przedstawienie rekomendacji na przyszłość. Jakie wnioski są dla europarlamentarzystów najważniejsze?

Firmy powinny oddać pieniądze

Po pierwsze, w raporcie jasno stwierdzono, że niektóre kraje (bez podawania ich nazw) udzielały korporacjom nielegalnej pomocy, która naruszała zasady funkcjonowania rynku wewnętrznego UE.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane