statystyki

Koncerny i rządy muszą odpowiedzieć za nieuczciwą konkurencję

autor: Mariusz Szulc04.08.2015, 07:31; Aktualizacja: 04.08.2015, 08:33
Podatki

W podstawie opodatkowania należy uwzględnić zarówno cenę wyrażoną w gotówce, jak też w innych świadczeniach – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby.źródło: ShutterStock

Niektóre kraje unijne nielegalnie oferowały ulgi podatkowe. Korporacje, które je otrzymały, powinny zwrócić pieniądze, a KE musi o to zadbać. Pora też skończyć ze świadczeniem przez doradców równocześnie usług dla władz i przedsiębiorstw. Takie wnioski płyną z raportu Komisji Specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. interpretacji prawa podatkowego

Komisja specjalna, zwana też Komisją Taxe, została powołana 12 lutego 2015 r. w reakcji na aferę dotyczącą umów podatkowych zawieranych przez Luksemburg z wielkimi przedsiębiorstwami.

Finalna wersja jej sprawozdania zostanie opublikowana w październiku i ma być dla Komisji Europejskiej wskazówką, w jaki sposób powinna ona zmieniać unijny system fiskalny. Jest już wstępna wersja raportu Komisji Taxe. Co z niej wynika?

Jedną z najważniejszych przyczyn wybuchania kolejnych unijnych skandali podatkowych jest głębokie zróżnicowanie – w odniesieniu do podatku dochodowego – przepisów obowiązujących w 28 krajach członkowskich. To powoduje, że reguły gry nie są jednakowe dla wszystkich, a państwa chcące przyciągnąć zagraniczny kapitał chętnie oferują mu rozmaite preferencje. Komisja Taxe ostro krytykuje w tym kontekście firmy doradcze z wielkiej czwórki, które podsuwają korporacjom gotowe rozwiązania i zachęcają je do optymalizowania (unikania bądź pomniejszania) podatków bez oglądania się np. na interesy państw, w których korporacje te prowadzą biznes.

Celem europarlamentarzystów było jednak nie tylko ustalenie, czy inne kraje stosują praktyki podobne do tych ujawnionych w odniesieniu do Luksemburga (z tego powodu wszystkie państwa członkowskie odpowiadały na pytania Komisji Taxe, w tym Polska tłumaczyła jej zasady wydawania ogólnych i indywidualnych interpretacji podatkowych). Ważnym zadaniem było przedstawienie rekomendacji na przyszłość. Jakie wnioski są dla europarlamentarzystów najważniejsze?

Firmy powinny oddać pieniądze

Po pierwsze, w raporcie jasno stwierdzono, że niektóre kraje (bez podawania ich nazw) udzielały korporacjom nielegalnej pomocy, która naruszała zasady funkcjonowania rynku wewnętrznego UE.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane