statystyki

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść strony, a nie urzędu

autor: Agnieszka Pokojska29.07.2015, 07:28; Aktualizacja: 29.07.2015, 07:55
Czy organ podatkowy może być stroną postępowania? Zastanawiali się nad tym senatorowie.

Czy organ podatkowy może być stroną postępowania? Zastanawiali się nad tym senatorowie.źródło: ShutterStock

Niedające się usunąć wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego są rozstrzygane na korzyść podatnika lub innej strony postępowania.

Tak – według senatorów – powinna brzmieć klauzula in dubio pro tributario, która ma się znaleźć w ordynacji podatkowej i wejść w życie z początkiem 2016 r. Tę wersję przegłosowała wczoraj senacka komisja budżetu i finansów publicznych – na wniosek jej przewodniczącego Kazimierza Klejny. Jeśli Senat podzieli stanowisko komisji, o tym, jaki ostatecznie zapis znajdzie się w ordynacji podatkowej, zadecyduje Sejm. Wcześniej zaakceptował on wbrew rekomendacjom komisji finansów publicznych propozycję zgłoszoną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, który chciał, żeby niedające się usunąć wątpliwości co do „treści przepisów” prawa podatkowego rozstrzygane były „na korzyść podatnika”.

Senatorów, jeśli chodzi o poprawkę zgłoszoną przez Kazimierza Klejnę, przekonało to, że pozytywnie zaopiniowała ją wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Stwierdziła ona, że propozycja przewodniczącego komisji jest najbliższa temu, o co wnioskował prezydent.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane