statystyki

VAT: Na wsi i w mieście obowiązują te same standardy należytej staranności

autor: Patrycja Dudek29.07.2015, 07:28; Aktualizacja: 29.07.2015, 07:46
Okazało się, że sprzedawca wymieniony na fakturach jedynie firmuje obrót paliwem niewiadomego pochodzenia

Okazało się, że sprzedawca wymieniony na fakturach jedynie firmuje obrót paliwem niewiadomego pochodzeniaźródło: ShutterStock

Podatnik nie może się tłumaczyć, że prowadził firmę w małej miejscowości i w związku z tym nie miał takich możliwości zweryfikowania kontrahenta, jakie ma przedsiębiorstwo ze stolicy. Tak wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która prowadziła firmę transportową we wsi Łazy w woj. mazowieckim. Kobieta kupowała paliwo od przedsiębiorcy, który zapewniał dowóz bezpośrednio na miejsce. Płaciła kierowcy do ręki. On wręczał jej faktury.

Niedostateczna czujność

Problem się zaczął, gdy okazało się, że sprzedawca wymieniony na fakturach jedynie firmuje obrót paliwem niewiadomego pochodzenia. W rezultacie fiskus zakwestionował prawo podatniczki do odliczania VAT naliczonego. Wcześniej musiał jednak rozstrzygnąć, czy dołożyła należytej staranności przy weryfikowaniu kontrahenta. Gdyby tak było, nie mogłaby być pozbawiona prawa do potrącenia VAT, o czym jednoznacznie przesądza orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (por. wyrok TSUE z 21 czerwca 2012 r. w sprawach połączonych C-80/11 Mahageben oraz C-142/11 David).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane