Fiskus gotowy na wojnę z uciekającym kapitałem

autor: Mariusz Szulc28.07.2015, 07:31; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:10
PIT

Ogromne kwoty, które w latach 2003–2012 wypłynęły z naszego kraju, to raczej zasługa działań przestępców, a nie zgodnej z prawem optymalizacji podatkowej – uważa wiceminister finansów Jarosław Neneman. Zapewnił jednak, że fiskus ma już narzędzia, aby walczyć z tym zjawiskiem.źródło: ShutterStock

Ogromne kwoty, które w latach 2003–2012 wypłynęły z naszego kraju, to raczej zasługa działań przestępców, a nie zgodnej z prawem optymalizacji podatkowej – uważa wiceminister finansów Jarosław Neneman. Zapewnił jednak, że fiskus ma już narzędzia, aby walczyć z tym zjawiskiem.

Wiceminister Jarosław Neneman w odpowiedzi wyjaśnił, że dokument skupia się bardziej na nielegalnych przepływach pieniędzy (które oznaczają też zazwyczaj fiskalne oszustwo), za którymi stoją różnego rodzaju grupy przestępcze, a w mniejszym stopniu na zgodnej z prawem podatkowej optymalizacji. I wyliczył wiele działań, jakie Ministerstwo Finansów podjęło lub zamierza podjąć w celu uszczelnienia polskiego systemu fiskalnego. Chodzi przykładowo o obowiązującą już nowelizację przepisów o PIT i CIT z 29 sierpnia 2014 r. (Dz.U. poz. 1328), która wykluczyła możliwość zwolnienia z daniny u źródła niektórych wypłacanych za granicę dywidend, jeśli mogły być one tam uznane np. za odsetki i odliczone jako koszt podatkowy. Była to popularna metoda unikania daniny w unijnych krajach.

Utworzono też centra kompetencyjne przy urzędach kontroli skarbowej, w których analizowane są działania rodzące ryzyko pomniejszenia wpływów do budżetu państwa. Chodzi m.in. o transfery pieniędzy za granicę realizowane przez podmioty międzynarodowe. Urzędnicy badają m.in., w jaki sposób firmy te stosują przepisy o cenach transferowych, jak przenoszą dochody w ramach grup kapitałowych (np. przy wykorzystaniu licencji) oraz czy mają w naszym kraju zakład w rozumieniu regulacji podatkowych (jeśli dana firma udowodni, że nie ma w naszym kraju stałej placówki, to nie płaci tu podatku dochodowego). Wiceminister zwrócił też uwagę, że trwają prace nad kolejnymi przepisami mającymi uszczelnić system podatkowy. Przykładem jest projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, którym zajmuje się już Sejm. Wprowadzi on do polskiego prawa m.in. unijną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania przy wypłacie wszelkiego rodzaju dywidend. Zmienia też przepisy o cenach transferowych, tak aby duże firmy nie mogły ich wykorzystywać do unikania danin. 

Odpowiedź wiceministra finansów Jarosława Nenemana na interpelację poselską nr 33386 z 23 lipca 2015 r.


Pozostało 18% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • bzdury(2015-07-28 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdury ten człowiek wygaduje, chyba się nie słyszał. Bo z tego co powiedział wynika, że w Polsce rządzą przestępcy a ośmieszanie się stwierdzeniem, że dopiero teraz /po wypłynięciu olbrzymich pieniędzy z kraju/ są gotowi temu się przeciwstawić jest żałosne i chyba miał polecenie coś powiedzieć w związku z kontrolą fiskusa przez NIK. Wielki czas już tych nieudaczników pogonić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane