statystyki

Przedsiębiorcy chcą kontroli tam, gdzie są księgi

autor: Łukasz Zalewski28.07.2015, 07:31; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:09
podatki

To przedsiębiorca powinien decydować, gdzie udostępni dokumentację, a nie fiskus, gdzie się z nią zapozna – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Domaga się odpowiednich zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

To przedsiębiorca powinien decydować, gdzie udostępni dokumentację, a nie fiskus, gdzie się z nią zapozna – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Domaga się odpowiednich zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Dziś zgłoszonymi przez rząd i prezydenta projektami nowelizacji ordynacji podatkowej zajmie się senacka komisja budżetu i finansów publicznych. Celem prezydenckiego dokumentu jest m.in. dostosowanie do ordynacji przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tymczasem Rada Podatkowa Lewiatana zwraca uwagę, że jedna z propozycji jest wewnętrznie sprzeczna i dodatkowo daje nowe uprawnienia kontrolującym.

Obecnie art. 80a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności przewiduje, że kontrolę przeprowadza się w siedzibie kontrolowanego lub w miejscu wykonywania przez niego działalności gospodarczej. Po zmianach przepis będzie stanowił, iż organ może przeprowadzić kontrolę również w miejscu przechowywania dokumentacji – ale za zgodą lub na wniosek kontrolowanego. Jednocześnie jednak w przypadku, gdy dokumentacja prowadzona lub przechowywana jest poza siedzibą kontrolowanego, firma na żądanie urzędników będzie musiała zapewnić dostęp do niej w siedzibie albo – jeżeli udostępnienie w siedzibie mogłoby w znacznym stopniu utrudnić wykonywanie działalności gospodarczej – w miejscu prowadzenia lub przechowywania dokumentów.

Eksperci Lewiatana zwracają uwagę, że ocena urzędników będzie więc decydująca. Jeśli uznają oni, że kontrola w siedzibie utrudniłaby biznes, mogą wyznaczyć inne miejsce, np. przechowywania ksiąg, choć jednocześnie przepis – najwyraźniej wewnętrznie sprzeczny – zakłada, że miałoby to być możliwe tylko na wniosek lub za zgodą przedsiębiorcy.

Rada Podatkowa postuluje więc, aby zarówno w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, jak i w ordynacji zasadą było przeprowadzanie czynności kontrolnych w miejscu przechowywania ksiąg podatkowych. – Tam, gdzie znajdują się dokumenty kontrolowanego, tam także najczęściej są osoby, które mają wiedzę dotyczącą zdarzeń nimi udokumentowanych – argumentuje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy i sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. 

Jedna z propozycji zmian ordynacji podatkowej jest wewnętrznie sprzeczna


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane