statystyki

Inwestycje gminy wokół jeziora bez odliczenia VAT

autor: Łukasz Zalewski27.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:59
Dzialka-jezioro-foto

Niektórzy są zdania, że udostępnianie terenów wszystkim użytkownikom w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb ludności oznacza, że inwestycja wokół jeziora nie jest związana z prowadzoną przez gminę działalnością opodatkowanąźródło: Materiały Prasowe


Jednostka samorządu terytorialnego, która zagospodarowuje teren wokół akwenu, realizuje zadania własne. Nie może więc odzyskać VAT związanego z zakupami towarów i usług – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła gminy, która część gruntów wokół jeziora dzierżawi podmiotom świadczącym m.in. usługi hotelowe, a na części realizuje inwestycję – buduje deptaki, ławki, oświetlenie itp.

Wykonawcy wystawiają gminie faktury VAT z wykazanymi kwotami podatku. Inwestycja należała do zadań własnych gminy, obejmujących sprawy kultury fizycznej, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, o których mowa w ustawie o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 594, ze zm.). Zdaniem gminy może ona od powyższych wydatków odliczyć VAT, ponieważ w tym przypadku nie działa jako organ władzy publicznej, tylko jako podatnik. Świadczy bowiem usługę dzierżawy gruntów na podstawie umów cywilnoprawnych.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane