statystyki

Inwestycje gminy wokół jeziora bez odliczenia VAT

autor: Łukasz Zalewski27.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:59
Dzialka-jezioro-foto

Niektórzy są zdania, że udostępnianie terenów wszystkim użytkownikom w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb ludności oznacza, że inwestycja wokół jeziora nie jest związana z prowadzoną przez gminę działalnością opodatkowanąźródło: Materiały Prasowe


Jednostka samorządu terytorialnego, która zagospodarowuje teren wokół akwenu, realizuje zadania własne. Nie może więc odzyskać VAT związanego z zakupami towarów i usług – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła gminy, która część gruntów wokół jeziora dzierżawi podmiotom świadczącym m.in. usługi hotelowe, a na części realizuje inwestycję – buduje deptaki, ławki, oświetlenie itp.

Wykonawcy wystawiają gminie faktury VAT z wykazanymi kwotami podatku. Inwestycja należała do zadań własnych gminy, obejmujących sprawy kultury fizycznej, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, o których mowa w ustawie o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 594, ze zm.). Zdaniem gminy może ona od powyższych wydatków odliczyć VAT, ponieważ w tym przypadku nie działa jako organ władzy publicznej, tylko jako podatnik. Świadczy bowiem usługę dzierżawy gruntów na podstawie umów cywilnoprawnych.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane