statystyki

Jak ustalić, kiedy sporządzić dokumentację podatkową

autor: Ewa Ciechanowska20.07.2015, 09:57; Aktualizacja: 20.07.2015, 11:51
W praktyce pojawiła się jednak wątpliwość, jak interpretować zapis „transakcje, których łączna kwota...”

W praktyce pojawiła się jednak wątpliwość, jak interpretować zapis „transakcje, których łączna kwota...”źródło: ShutterStock

Rozmowa z Martyną Ciukszą, ekspertem podatkowym w ABC Tax Sp. z o.o. Podatnicy zawierający transakcje z podmiotami powiązanymi powinni sporządzać dokumentację podatkową, jeśli wartość tych transakcji przekracza dozwolone progi.

Okazuje się jednak, że weryfikacja, czy dany próg został przekroczony, sprawia podatnikom wiele kłopotów. Dlaczego?

Artykuł 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że podatnik jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej, gdy zawiera z podmiotem powiązanym transakcje, których łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych świadczeń przekracza określony w ustawie limit.

W przypadku transakcji towarowych (tj. zakupu lub sprzedaży wyrobów czy towarów) przepis ten raczej nie budzi wątpliwości. Określony w ustawie limit wynosi 50 000 (względnie 100 000) euro, a dokonując analizy, czy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, co do zasady sumuje się wartość sprzedaży towarów (lub ich zakupu) z danym podmiotem powiązanym.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane