statystyki

PIT: Zbycie udziału w spadku bez ulgi mieszkaniowej

autor: Mariusz Szulc17.07.2015, 07:36; Aktualizacja: 17.07.2015, 10:10
Nabycie udziału w spadku zgłosił w ciągu sześciu miesięcy w urzędzie skarbowym, dzięki czemu był zwolniony z podatku

Nabycie udziału w spadku zgłosił w ciągu sześciu miesięcy w urzędzie skarbowym, dzięki czemu był zwolniony z podatkuźródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzeda udział w spadku, nie uniknie PIT, nawet gdy wyda pieniądze na cele mieszkaniowe – stwierdził dyrektor łódzkiej izby. Wyjaśnił, że będzie to przychód z praw majątkowych, a nie ze sprzedaży nieruchomości.

Chodziło o podatnika, którego ojciec zmarł w lipcu 2011 r. Zgodnie z postanowieniem sądu mężczyzna odziedziczył 1/3 majątku zmarłego. W ten sposób stał się m.in. współwłaścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania oraz samochodu. Nabycie udziału w spadku zgłosił w ciągu sześciu miesięcy w urzędzie skarbowym, dzięki czemu był zwolniony z podatku.

W lipcu 2013 r. spadkobiercy złożyli wniosek do sądu o dział spadku. Niezależnie od toczącej się sprawy, pół roku później sprzedał jednak swój udział w spadku. Pieniądze przeznaczył na własne cele mieszkaniowe: spłatę kredytu hipotecznego i zakup materiałów budowlanych. Zrobił to w ciągu dwóch lat od sprzedaży udziału i dlatego sądził, że skorzysta z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane