statystyki

Usługi menedżerskie bez VAT

autor: Agnieszka Pokojska14.07.2015, 07:15; Aktualizacja: 14.07.2015, 09:46
VAT

Podobny problem dotyczy przepisów podatkowychźródło: ShutterStock

Działanie członka zarządu w spółce nie mieści się w definicji działalności gospodarczej. Nie spełnia bowiem warunku samodzielności – stwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Interpretacja jest zbieżna z niedawną uchwałą Sądu Najwyższego – z 17 czerwca 2015 r. (sygn. akt III UZP 2/15), dotyczącą oskładkowania kontraktów menadżerskich. SN stwierdził w niej, że członkowie zarządów spółek kapitałowych podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktów menedżerskich, czyli z tytułu świadczenia usług, a nie prowadzenia działalności gospodarczej.

Podobny problem dotyczy przepisów podatkowych. Z pytaniem do dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wystąpił podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł kontrakt menedżerski ze spółką prawa handlowego. Wskazywał, że na jego podstawie sprawuje funkcję członka zarządu: reprezentuje spółkę oraz prowadzi jej sprawy. Ponadto – jak twierdził – ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności wykonywane w ramach powierzonych mu obowiązków.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane