statystyki

Rodzina pozwala przedsiębiorcy zoptymalizować koszty

autor: Patrycja Dudek14.07.2015, 07:15; Aktualizacja: 14.07.2015, 09:57
rodzina wielodzietna

Czy w związku z darowizną znaku towarowego syn będzie musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn albo podatek dochodowyźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który chce amortyzować wytworzony przez siebie znak towarowy, powinien podarować go członkowi rodziny. Taki wniosek – choć nie bezpośrednio – można wyciągnąć po lekturze dwóch interpretacji dyrektora izby Skarbowej w Katowicach.

Obie dotyczyły tej samej sytuacji, w której podatniczka prowadząca działalność gospodarczą poniosła nakłady na wytworzenie znaku towarowego. Następnie podjęła kroki w celu jego rejestracji. Już wtedy zastanawiała się, jak zoptymalizować swoje rozliczenia podatkowe. Problem polegał na tym, że przepisy nie pozwalają zaliczać do wartości niematerialnych i prawnych składników majątku wytworzonych przez podatnika, a jedynie wartości przez niego nabyte. W związku z tym podatniczka zamierzała po zarejestrowaniu znaku podarować go swojemu synowi, a następnie wydzierżawiać go od jego firmy.

Na tym etapie syn nie miał jeszcze działalności gospodarczej, miał ją dopiero uruchomić. Jej przedmiotem miała być dzierżawa własności intelektualnej, która sprowadzałaby się do udostępniania znaku towarowego matce. Po upływie roku syn miał przystąpić do spółki należącej do matki i wnieść znak towarowy tytułem aportu. Zarówno przed, jak i po tym firma matki miałaby koszty podatkowe z tytułu wykorzystywania znaku.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane