statystyki

Odszkodowanie za wadliwą usługę nie jest kosztem

autor: Mariusz Szulc13.07.2015, 07:19; Aktualizacja: 13.07.2015, 08:28
Podatki

Odszkodowanie za wadliwą usługęźródło: ShutterStock

Stacja paliw, która omyłkowo wydała olej napędowy zamiast benzyny, nie odliczy wydatku na naprawę samochodu klienta – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby

Pytanie zadał przedsiębiorca prowadzący stację benzynową na rzecz dużej, ogólnopolskiej firmy. W grudniu 2014 r. jeden z jego pracowników przez pomyłkę zatankował do samochodu klienta olej napędowy zamiast benzyny. Po przejechaniu kilkuset metrów auto się zepsuło. Pracownik przyznał się do pomyłki, potwierdził ją też monitoring stacji.

Przedsiębiorca podał klientowi numer swojej polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i sądził, że to załatwi sprawę. Ubezpieczyciel odmówił jednak wypłaty pieniędzy. Wyjaśnił, że zgodnie z polisą nie odpowiada za szkody powstałe na skutek nienależytego wykonania zobowiązania.

Przedsiębiorca pokrył więc koszty naprawy samochodu i zakupu paliwa z własnej kieszeni. Wydatki te chciał zaliczyć do kosztów podatkowych. Tłumaczył, że musiał je ponieść, aby zabezpieczyć swoje jedyne źródło przychodu i zachować dobry wizerunek firmy, z którą współpracuje. Sądził, że przeszkodą do odliczenia nie może być art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT, bo nie pozwala on odliczać jedynie kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług. Nic nie mówi natomiast o odszkodowaniach za szkodę wyrządzoną w majątku osoby trzeciej. Przedsiębiorca podkreślał też, że dochował należytej staranności, aby takie sytuacje nie miały miejsca, m.in. opłacał szkolenia pracowników.


Pozostało 18% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane