Stacja paliw, która omyłkowo wydała olej napędowy zamiast benzyny, nie odliczy wydatku na naprawę samochodu klienta – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby
Pytanie zadał przedsiębiorca prowadzący stację benzynową na rzecz dużej, ogólnopolskiej firmy. W grudniu 2014 r. jeden z jego pracowników przez pomyłkę zatankował do samochodu klienta olej napędowy zamiast benzyny. Po przejechaniu kilkuset metrów auto się zepsuło. Pracownik przyznał się do pomyłki, potwierdził ją też monitoring stacji.
Przedsiębiorca podał klientowi numer swojej polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i sądził, że to załatwi sprawę. Ubezpieczyciel odmówił jednak wypłaty pieniędzy. Wyjaśnił, że zgodnie z polisą nie odpowiada za szkody powstałe na skutek nienależytego wykonania zobowiązania.
Przedsiębiorca pokrył więc koszty naprawy samochodu i zakupu paliwa z własnej kieszeni. Wydatki te chciał zaliczyć do kosztów podatkowych. Tłumaczył, że musiał je ponieść, aby zabezpieczyć swoje jedyne źródło przychodu i zachować dobry wizerunek firmy, z którą współpracuje. Sądził, że przeszkodą do odliczenia nie może być art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT, bo nie pozwala on odliczać jedynie kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług. Nic nie mówi natomiast o odszkodowaniach za szkodę wyrządzoną w majątku osoby trzeciej. Przedsiębiorca podkreślał też, że dochował należytej staranności, aby takie sytuacje nie miały miejsca, m.in. opłacał szkolenia pracowników.
Dyrektor izby uznał jednak, że skoro odszkodowanie zostało wypłacone z powodu wadliwie wykonanej usługi, to w świetle art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy nie może być kosztem podatkowym. I nie ma znaczenia, czy wydatek ten miał związek z przychodem.
Interpretacja dyrektora IS w Łodzi z 25 czerwca 2015 r., nr IPTPB1/4511-136/15-4/AG