statystyki

Nieruchomość od nadleśnictwa? To bez podatku od czynności cywilnoprawnych

autor: Łukasz Zalewski10.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:37
Sprawa dotyczyła małżonków, którzy kupili od nadleśnictwa działkę z budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy kupili od nadleśnictwa działkę z budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym.źródło: ShutterStock

Nie ma PCC przy zakupie nieruchomości od Lasów Państwowych – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy kupili od nadleśnictwa działkę z budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym. Możliwość sprzedaży nieruchomości należących do Lasów Państwowych przewiduje ustawa o lasach (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1153 ze zm.). Przy podpisaniu aktu notarialnego notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości nieruchomości. Małżonkowie uznali jednak, że popełnił on błąd, i wystąpili o zwrot nadpłaty PCC. Zwrócili uwagę, że art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 626) wyłącza z opodatkowania czynności cywilnoprawne w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych.

Spór sprowadzał się do tego, czy przepisy o gospodarce nieruchomościami należy rozumieć wąsko – wtedy chodziłoby jedynie o ustawę o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 782), czy szeroko – wtedy w grę wchodzą również inne przepisy wymienione w art. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, a więc także ustawa o lasach.

WSA w Kielcach opowiedział się po stronie podatników. Wyjaśnił, że art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o PCC dotyczy ogólnie przepisów o gospodarce nieruchomościami, a więc wszystkich regulujących czynności cywilnoprawne w tego typu sprawach. Nie ma więc znaczenia, w jakiej są one ustawie. To oznacza, że zakup nieruchomości na podstawie ustawy o lasach jest wyłączony z podatku.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane