statystyki

Komandytariusz też odpowie za długi firmy

autor: Michał Sokołowski09.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 09.07.2015, 07:49
Orzeczenie to ma znaczenie ze względu na odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. W interesie komandytariusza jest więc, aby zmiana charakteru jego udziału była zgłaszana do KRS bez zbędnej zwłoki.

Orzeczenie to ma znaczenie ze względu na odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. W interesie komandytariusza jest więc, aby zmiana charakteru jego udziału była zgłaszana do KRS bez zbędnej zwłoki.źródło: ShutterStock

Zmiana charakteru udziału wspólnika w spółce komandytowej jest skuteczna dopiero od zarejestrowania jej przez sąd – wynika z wyroku NSA.

Orzeczenie to ma znaczenie ze względu na odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. W interesie komandytariusza jest więc, aby zmiana charakteru jego udziału była zgłaszana do KRS bez zbędnej zwłoki.

Ordynacja podatkowa przewiduje, że wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki (art. 115 par. 1). Ponadto również były wspólnik odpowiada za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem. Istotne jest zatem określenie momentu, w którym ustaje byt danej osoby jako wspólnika.

Wątpliwości na tym tle mogą powstać w spółce komandytowej, w której zmienia się charakter udziału wspólnika – z komplementariusza (a zatem wspólnika odpowiadającego bez ograniczenia za zobowiązania spółki) na komandytariusza (który odpowiada za zobowiązania spółki w sposób ograniczony i nie ponosi odpowiedzialności za zaległości podatkowe). Powstaje pytanie, czy zmiana ta następuje już w momencie zawarcia umowy pomiędzy wspólnikami o przystąpieniu komplementariusza jako komandytariusza, czy dopiero po zarejestrowaniu jej w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane