statystyki

Podatek od nieruchomości: Transformator nie jest w żaden sposób podobny do budowli

autor: Katarzyna Rosik09.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 09.07.2015, 07:57
Chodziło o spółkę, która domagała się zwrotu nadpłaty podatku. Tłumaczyła, że błędnie doliczyła wartość transformatorów znajdujących się na słupach energetycznych lub na fundamentach.

Chodziło o spółkę, która domagała się zwrotu nadpłaty podatku. Tłumaczyła, że błędnie doliczyła wartość transformatorów znajdujących się na słupach energetycznych lub na fundamentach.źródło: ShutterStock

Transformatory stanowiące część sieci elektroenergetycznej nie są objęte podatkiem od nieruchomości – orzekł SA.

Chodziło o spółkę, która domagała się zwrotu nadpłaty podatku. Tłumaczyła, że błędnie doliczyła wartość transformatorów znajdujących się na słupach energetycznych lub na fundamentach. Tymczasem nie stanowią one budowli w świetle art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Innego zdania był prezydent miasta. Stwierdził, że transformatory są budowlami opodatkowanymi według stawki 2 proc. ich wartości, i to nie tylko dlatego, że są wprost wymienione w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego (do którego odsyła ustawa o podatkach i opłatach lokalnych) jako wolnostojące urządzenia techniczne oraz nieodzowne i integralne elementy sieci elektroenergetycznej. Przede wszystkim są one obiektami budowlanymi w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b prawa budowlanego. Zatem zarówno transformatory słupowe, jak i posadowione na żelbetowych fundamentach stanowią wraz z tymi fundamentami całość techniczno-użytkową sieci elektroenergetycznej – stwierdził prezydent miasta.

Po bezskutecznym odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Argumentowała, że transformatory nie stanowią całości techniczno-użytkowej, bo można je bez uszczerbku dla budowli wymieniać na inne, zamieniać, wymontowywać, zastępować innymi urządzeniami, zmieniać ich parametry techniczne.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane