statystyki

Fikcyjny outsourcing kosztuje

autor: Agnieszka Pokojska09.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 09.07.2015, 07:50
Problem dotyczy jednej z firm poszkodowanych przez agencje pracy tymczasowej, które nie płaciły za oursoursingowanych pracowników zaliczek na PIT ani składek ZUS.

Problem dotyczy jednej z firm poszkodowanych przez agencje pracy tymczasowej, które nie płaciły za oursoursingowanych pracowników zaliczek na PIT ani składek ZUS.źródło: ShutterStock

Obowiązek pobrania i wpłacenia zaliczek na PIT ma faktyczny pracodawca i nie można go przenieść na inne podmioty – orzekł wrocławski WSA.

Problem dotyczy jednej z firm poszkodowanych przez agencje pracy tymczasowej, które nie płaciły za oursoursingowanych pracowników zaliczek na PIT ani składek ZUS.

Jak pisaliśmy we wczorajszym DGP, w stosunku do 70 przedsiębiorców korzystających z usług takich agencji są właśnie prowadzone lub zostały zakończone postępowania podatkowe i orzeczono wobec nich zobowiązania na ok. 5 mln zł. W dwóch przypadkach podatnicy złożyli skargi do sądu administracyjnego. Jedna z tych spraw została rozpatrzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Chodziło o spółkę, do której agencja pracy tymczasowej oddelegowała pracowników wcześniej od niej przejętych. W trakcie kontroli okazało się, że wprawdzie dostali oni informacje o nowym pracodawcy, ale nigdy nie doszło do spotkania z nim. Jedyna zmiana polegała na tym, że kto inny zaczął im wypłacać wynagrodzenia. Pozostałe warunki zatrudnienia się nie zmieniły.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2015-07-09 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    Większość firm matek ,spólek córek,spólek wnuczek zarządzanych obecnie w POlsce przez Ich reprezentantów to firmy opierajce swoją działalność na Umowach Pozornych głownie ze szkodą dla zatrudnianych w nich pracowników i systemu fiskalnego oraz ZUSu.
    Jedna z firm matek na Śląsku będąca w tarapatach finansowych wydala zakaz zatrudniania dodatkowych pracowników także w spółkach córkach .
    Czy można więc stwierdzić że pomimo osobnych władz zarzadów ,osobno zgłoszonej rejestracji gospodarczej spólki córki są samodzielne?- i nie istnieją jako Umowy Pozorne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane