statystyki

Fikcyjny outsourcing kosztuje

autor: Agnieszka Pokojska09.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 09.07.2015, 07:50
Problem dotyczy jednej z firm poszkodowanych przez agencje pracy tymczasowej, które nie płaciły za oursoursingowanych pracowników zaliczek na PIT ani składek ZUS.

Problem dotyczy jednej z firm poszkodowanych przez agencje pracy tymczasowej, które nie płaciły za oursoursingowanych pracowników zaliczek na PIT ani składek ZUS.źródło: ShutterStock

Obowiązek pobrania i wpłacenia zaliczek na PIT ma faktyczny pracodawca i nie można go przenieść na inne podmioty – orzekł wrocławski WSA.

Problem dotyczy jednej z firm poszkodowanych przez agencje pracy tymczasowej, które nie płaciły za oursoursingowanych pracowników zaliczek na PIT ani składek ZUS.

Jak pisaliśmy we wczorajszym DGP, w stosunku do 70 przedsiębiorców korzystających z usług takich agencji są właśnie prowadzone lub zostały zakończone postępowania podatkowe i orzeczono wobec nich zobowiązania na ok. 5 mln zł. W dwóch przypadkach podatnicy złożyli skargi do sądu administracyjnego. Jedna z tych spraw została rozpatrzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Chodziło o spółkę, do której agencja pracy tymczasowej oddelegowała pracowników wcześniej od niej przejętych. W trakcie kontroli okazało się, że wprawdzie dostali oni informacje o nowym pracodawcy, ale nigdy nie doszło do spotkania z nim. Jedyna zmiana polegała na tym, że kto inny zaczął im wypłacać wynagrodzenia. Pozostałe warunki zatrudnienia się nie zmieniły.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2015-07-09 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    Większość firm matek ,spólek córek,spólek wnuczek zarządzanych obecnie w POlsce przez Ich reprezentantów to firmy opierajce swoją działalność na Umowach Pozornych głownie ze szkodą dla zatrudnianych w nich pracowników i systemu fiskalnego oraz ZUSu.
    Jedna z firm matek na Śląsku będąca w tarapatach finansowych wydala zakaz zatrudniania dodatkowych pracowników także w spółkach córkach .
    Czy można więc stwierdzić że pomimo osobnych władz zarzadów ,osobno zgłoszonej rejestracji gospodarczej spólki córki są samodzielne?- i nie istnieją jako Umowy Pozorne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane