statystyki

Jak przejść na e-faktury?

autor: Łukasz Zalewski08.07.2015, 19:00
Formę fakturowania może w praktyce wybrać podatnik i jest ona dowolna.

Formę fakturowania może w praktyce wybrać podatnik i jest ona dowolna.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca może zacząć przesyłać elektroniczne dokumenty kontrahentom, jeśli wyrażą oni zgodę na ich otrzymywanie. Wystarczy nawet zgoda domniemana. Niezbędne jest też zapewnienie autentyczności pochodzenia i integralności treści.

Czy potrzebna jest akceptacja kontrahentów

Pan Krzysztof prowadzi działalność gospodarczą. Dotychczas wystawiał faktury papierowe, ale część kontrahentów chciałaby przejść na fakturowanie elektroniczne. Czy musi uzyskać akceptację od nich, aby przejść na e-faktury?

TAK

Podatnik musi uzyskać akceptację od każdego kontrahenta. Jak wynika z art. 106n ustawy o VAT stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury. W praktyce problemem może być forma akceptacji. Przepisy tego nie określają. Jak wynika jednak z interpretacji indywidualnych, każda forma jest dopuszczalna (np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 lipca 2014 r., nr IPTPP2/443-335/14-2/AW). Przykładowo, kontrahenci mogą wyrazić zgodę e-mailem, listownie, telefonicznie, a nawet ustnie. Nie musi to być forma papierowa. Najmniej formalną będzie tzw. zgoda domniemana. Chodzi o sytuację, gdy podatnik w żaden sposób – ani na papierze, ani elektronicznie – nie uzyskał zgody kontrahenta na przesyłanie e-faktur, a następnie po prostu wysłał ją do tego kontrahenta. Jeśli kontrahent zapłaci należność wynikającą z przesłanej e-faktury, to należy przyjąć, że wyraził zgodę (domniemanie) na otrzymywanie dokumentów w tej formie. Potwierdzają to dyrektorzy izb skarbowych w interpretacjach indywidualnych.


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane