Dziś w Sejmie, podczas drugiego czytania, projekt zmian poparły wszystkie kluby.

Nowelizacja przepisów ma być korzystna dla 6,3 tys. spółek akcyjnych i ponad 138 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością - twierdzą wnioskodawcy.

Przygotowane przez rząd zmiany w ustawie mają zwolnić z podatku od 2009 r. działania restrukturyzacyjne podejmowane przez spółki kapitałowe. Chodzi o łączenie firm, podział, wniesienie do spółki aportu w postaci oddziału innej spółki kapitałowej oraz wymianę udziałów w takich spółkach. Obecnie czynności takie są opodatkowane 0,5 proc. podatkiem.

Z podatku zwolniona ma zostać także zmiana umowy spółki związana z przeniesieniem z jednego kraju UE do innego rzeczywistego ośrodka zarządzania firmą lub jej statutowej siedziby. Firmy nie będą musiały płacić podatku także w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.

Projekt rządowy ustawy wdraża dyrektywę unijną dotyczącą podatków pośrednich

Projekt rządowy ustawy wdraża dyrektywę unijną z 2008 roku dotyczącą podatków pośrednich. W przypadku Polski odpowiednikiem podatku kapitałowego jest podatek cywilnoprawny - tłumaczył wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Nowelizacja jest też konieczna ze względu na wejście w życie 12 lutego tego roku unijnej dyrektywy dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. W Polsce funkcję podatku kapitałowego pełni podatek od czynności cywilnoprawnych. Na wdrożenie dyrektywy państwa Unii mają czas do końca roku.