statystyki

Folia bez podatku, ale pył z akcyzą

autor: Agnieszka Pokojska03.07.2015, 07:52; Aktualizacja: 03.07.2015, 08:56
worek tytoniu

Zarówno tytoń, jak i odpady tytoniowe podlegają akcyzie, jeśli nadają się do palenia.źródło: ShutterStock

Folia z celulozy, na którą naniesiony jest pył tytoniowy, przeznaczona do samodzielnego sporządzania papierosów przy użyciu tytoniu, nie jest wyrobem tytoniowym – potwierdził dyrektor poznańskiej izby.

W odniesieniu do samej folii organ uwzględnił prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 9 grudnia 2014 r. (sygn. akt I SA/Wr 1998/14), uchylający wcześniejszą interpretację dyrektora IS w Poznaniu (nr ILPP3/443-26/14-2/TW). Sąd orzekł wówczas, że dyrektor izby powinien był odpowiedzieć na pytanie podatnika dotyczące produktu, który zamierzał on wytwarzać, a nie tylko ograniczyć się do wyjaśnienia, że pył tytoniowy jest wyrobem akcyzowym.

Zdaniem sądu organ powinien ocenić, czy folia tytoniowa spełnia kryteria przewidziane dla odpadu tytoniowego i czy w związku z tym można ją uznać za wyrób tytoniowy.

W art. 98 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.) uznano za tytoń do palenia m.in. odpady tytoniowe będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi uzyskanymi podczas przetwarzania lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane