statystyki

Polska mogła odroczyć odliczanie VAT od paliwa

autor: Łukasz Zalewski01.07.2015, 07:35; Aktualizacja: 01.07.2015, 09:28
Prawo

Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Przepis pozwalający na odejmowanie 50 proc. podatku od benzyny do napędu samochodów wykorzystywanych jednocześnie do działalności biznesowej i prywatnej mógł wejść w życie dopiero 1 lipca 2015 r. – orzekł WSA w Szczecinie.

Zdaniem sądu Polska nie miała obowiązku wprowadzenia tego przepisu już 1 kwietnia 2014 r. Tym samym prawidłowo wdrożyła decyzję Rady Europejskiej z 17 grudnia 2013 r., (nr 2013/805/UE).

Przeciwne stanowisko sądów otwierałoby drogę do zaskarżenia polskich przepisów dotyczących odliczania VAT od paliwa do Trybunału Sprawiedliwości UE i odzyskania przynajmniej części podatku. Na to też liczyła skarżąca spółka. Wyrok jest na razie nieprawomocny, co oznacza, że w sprawie może się jeszcze wypowiedzieć Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o art. 12 ust. 1 nowelizacji ustawy o VAT (Dz.U. z 2014 r. poz. 312), który daje możliwość odliczania 50 proc. VAT od paliwa dopiero od 1 lipca 2015 r. Spółka twierdziła, że odraczając to prawo o 15 miesięcy, Polska błędnie wdrożyła decyzję Rady UE. Dlatego chciała bezpośrednio stosować art. 168 dyrektywy VAT, pozwalający odliczyć 100 proc. podatku. Zarzucała też naszemu krajowi naruszenie unijnej zasady stand still, bo przed 1 kwietnia 2014 r. istniała w Polsce możliwość odliczania w całości VAT od paliwa, jeśli odsprzedaż lub odpłatne używanie samochodów osobowych było przedmiotem działalności podatnika oraz gdy samochód był wykorzystywany do świadczenia usług najmu.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • u(2015-07-01 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    wdrażać te i inne dyrektywy o podobnym skutku, to jest braku środków płatniczych w obrocie, nędzy, czekających zmywakach i podobnych „fuchach”, najlepiej dla tych „mądrych” siebie wartych wielu legislatorów poza więzieniami of c., postuluje się, by sędzią, prokuratorem, urzędnikiem parlamentarzystą, itp. była min osoba prowadząca co najmniej 5 lat działalność gospodarczą albo mająca o niej chociaż podstawowe pojęcie, dotyczy to obecnych tam zatrudnionych również

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane