statystyki

VAT: Monitorowanie chorych to nie opieka nad nimi

autor: Patrycja Dudek01.07.2015, 07:35; Aktualizacja: 01.07.2015, 09:30

Dozór nad osobami starszymi i przewlekle chorymi za pomocą czujników i technologii GPS nie jest zwolniony z VAT – orzekł NSA.

Sąd wyjaśnił, że preferencja jest możliwa tylko wtedy, gdy opiekun troszczy się o pacjenta i to w miejscu jego zamieszkania. Nie da się tego zrobić bez bezpośredniego kontaktu – wyjaśnił sędzia Artur Mudrecki.

Sprawa dotyczyła firmy oferującej urządzenia monitorujące. W ofercie miała m.in. telefony z GPS i monitoringiem upadków oraz bezprzewodowe czujniki montowane w domach osób starszych i przewlekle chorych. Dzięki nim pacjenci mogli być nadzorowani 24 godziny na dobę. Gdy np. upadli albo przez dłuższy czas znajdowali się w bezruchu, urządzenia przesyłały sygnał do centrum monitoringu prowadzonego przez spółkę, które następnie powiadamiało rodzinę albo pogotowie. Urządzenia były też wyposażone w przycisk alarmowy, który pacjent mógł wcisnąć w nagłych sytuacjach. Dzięki temu po kilku minutach na miejscu mogła się zjawić karetka.

Firma oferująca te usługi i produkty uważała, że w ten sposób świadczy opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku oraz dostarcza towary z nią związane. Powinna więc być zwolniona z podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane