statystyki

VAT: Monitorowanie chorych to nie opieka nad nimi

autor: Patrycja Dudek01.07.2015, 07:35; Aktualizacja: 01.07.2015, 09:30

Dozór nad osobami starszymi i przewlekle chorymi za pomocą czujników i technologii GPS nie jest zwolniony z VAT – orzekł NSA.

Sąd wyjaśnił, że preferencja jest możliwa tylko wtedy, gdy opiekun troszczy się o pacjenta i to w miejscu jego zamieszkania. Nie da się tego zrobić bez bezpośredniego kontaktu – wyjaśnił sędzia Artur Mudrecki.

Sprawa dotyczyła firmy oferującej urządzenia monitorujące. W ofercie miała m.in. telefony z GPS i monitoringiem upadków oraz bezprzewodowe czujniki montowane w domach osób starszych i przewlekle chorych. Dzięki nim pacjenci mogli być nadzorowani 24 godziny na dobę. Gdy np. upadli albo przez dłuższy czas znajdowali się w bezruchu, urządzenia przesyłały sygnał do centrum monitoringu prowadzonego przez spółkę, które następnie powiadamiało rodzinę albo pogotowie. Urządzenia były też wyposażone w przycisk alarmowy, który pacjent mógł wcisnąć w nagłych sytuacjach. Dzięki temu po kilku minutach na miejscu mogła się zjawić karetka.

Firma oferująca te usługi i produkty uważała, że w ten sposób świadczy opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku oraz dostarcza towary z nią związane. Powinna więc być zwolniona z podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane