Nowa ordynacja podatkowa: Błędną interpretację zmieni nie tylko minister

autor: Mariusz Szulc30.06.2015, 07:11; Aktualizacja: 30.06.2015, 07:42
Sąd zwrócił uwagę na to, że żaden przepis nie uprawnia organu, który wydał interpretację w sprawie podatku od nieruchomości, do jej zmiany.

Sąd zwrócił uwagę na to, że żaden przepis nie uprawnia organu, który wydał interpretację w sprawie podatku od nieruchomości, do jej zmiany.źródło: ShutterStock

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta będą mogli poprawić wydaną przez siebie interpretację. Takich uprawnień nie mają i nie będą mieć dyrektorzy izb skarbowych.

Na zmianę błędnej interpretacji przez włodarzy ma pozwolić nowelizacja ordynacji podatkowej, nad którą pracuje Sejm. Dziś z przepisów wynika, że zmienić interpretację indywidualną może tylko minister finansów. Problem polega na tym, że mogą je wydawać również wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, z tym że wyłącznie w zakresie podatków lokalnych (art. 14j ordynacji podatkowej). Przepisy nie mówią, czy w takim razie mogą je również zmienić. Ministerstwo Finansów uważa, że tak. Ale sędziowie są innego zdania.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane