statystyki

Fiskus wyjątkowo niechętnie porządkuje wykładnie

autor: Jakub Pawłowski11.05.2016, 07:57; Aktualizacja: 11.05.2016, 11:31
Podatki

Pozostaje pytanie, dlaczego interpretacji ogólnych jest tak mało? Zdania są podzielone.źródło: ShutterStock

Minister finansów woli prostować sprzeczne interpretacje indywidualne niż wydawać ogólne. Dla podatników jest to nawet korzystniejsze, a mimo to często domagają się od szefa resortu jednolitego stanowiska.

W latach 2007–2015 minister wydał zaledwie 82 takich stanowisk, a od początku tego roku trzy, z czego tylko jedno na wniosek podatnika. Dla porównania tylko w I kwartale 2016 r. wydano 9339 interpretacji indywidualnych. Tendencja ta może się wkrótce zmienić, bo od tego roku wnioski o interpretacje indywidualne nie są już rozpatrywane, jeżeli przedstawiane w nich zdarzenia są zbliżone do tych, które były już przedmiotem interpretacji ogólnej (art. 14b par. 5a ordynacji podatkowej).

Pozostaje pytanie, dlaczego interpretacji ogólnych jest tak mało? Zdania są podzielone. Radca prawny Rafał Bucholski z Katedry Prawa Administracyjnego i Finansowego Uniwersytetu Zielonogórskiego twierdzi, że wszystkie nieprawidłowości są najczęściej korygowane na etapie interpretacji indywidualnych. Podkreśla też, że wymogi złożenia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej są zbyt restrykcyjne. Radca prawny Grzegorz Maślanko z Grant Thornton podkreśla natomiast, że wydanie interpretacji ogólnej wcale nie musi być ministrowi na rękę. – Oznacza bowiem przyznanie się do istnienia rozbieżności w stosowaniu prawa – twierdzi ekspert.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane