Do 22 lipca 2015 r. spółki komandytowo-akcyjne, które chcą odzyskać niesłusznie zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych, powinny złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Miesiąc mają ci, którzy chcą wznowić postępowania podatkowe
Do 22 lipca 2015 r. spółki komandytowo-akcyjne, które chcą odzyskać niesłusznie zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych, powinny złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Miesiąc mają ci, którzy chcą wznowić postępowania podatkowe
W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano właśnie korzystny dla spółek wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Od tego momentu biegną terminy na ubieganie się o zwrot daniny.
Chodzi o wyrok z 22 kwietnia 2015 r. (sygn. akt C-357/13), w którym trybunał orzekł, że spółka komandytowo-akcyjna (SKA) jest spółką kapitałową. W związku z tym nie powinna ona – podobnie jak spółki z o.o. i akcyjne – płacić PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych) od czynności restrukturyzacyjnych, i to już od 2009 r.
Jak odzyskać PCC
Dariusz Malinowski, partner w KPMG, zwraca uwagę na to, że podatnicy mogli podejmować działania w celu odzyskania PCC już po samym ogłoszeniu wyroku, nie czekając nawet na jego publikację. Teraz, gdy orzeczenie jest już w Dzienniku Urzędowym UE, należy się spieszyć, bo zaczęły biec konkretne terminy na odzyskanie daniny.
Sposób na odzyskanie podatku zależy od tego, czy spółka już wcześniej – jeszcze przed orzeczeniem TSUE – występowała do organów podatkowych o jego zwrot. Jeśli tak było, a organ odmówił i jego decyzja stała się ostateczna, to podatnik ma teraz miesiąc na złożenie wniosku o wznowienie postępowania podatkowego (art. 241 par. 2 pkt 2 ordynacji podatkowej).
Jeśli natomiast spółka walczyła o zwrot PCC w sądzie i prawomocnie przegrała – czy to przed wojewódzkim sądem administracyjnym, czy to przed Naczelnym Sądem Administracyjnym – to teraz musi złożyć skargę o wznowienie postępowania sądowo-administracyjnego. Ma na to nieco więcej czasu, bo trzy miesiące, czyli do 23 września 2015 r. (art. 272 par. 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).
Spółki, które nie złożą wniosku lub skargi o wznowienie postępowania we wskazanych terminach, nie dostaną nic – ostrzega Artur Ratajczak z Tax Corner.
Bez decyzji
Z kolei spółki, które zapłaciły PCC od czynności restrukturyzacyjnych, ale nie toczyły w tej sprawie sporu z fiskusem, mogą złożyć wnioski o zwrot nadpłaty. Również jednak powinny się pospieszyć.
Jeśli złożą wniosek w ciągu 30 dni od dnia publikacji wyroku, to dostaną oprocentowanie za pełen okres, tj. od dnia zapłaty podatku do dnia, w którym zostanie on im zwrócony. Jeżeli złożą wniosek później, to wówczas oprocentowanie zostanie naliczone jedynie do 30. dnia od daty publikacji wyroku.
Artur Ratajczak dodaje, że w tym samym trybie – składając wniosek o zwrot nadpłaty – mogą odzyskać podatek również ci, którzy otrzymali od fiskusa negatywną interpretację albo przegrali przed sądem administracyjnym sprawę interpretacyjną. Tego samego zdania jest Amelia Górniak z Crido Taxand. – Wniosek o zwrot podatku – bez potrzeby wznawiania postępowania – można złożyć zawsze wtedy, gdy w sprawie nie było wcześniej decyzji odmawiającej zwrotu daniny – mówi.
Dopóki się nie przedawni
– W interesie podatnika, ze względu na odsetki, jest złożenie wniosku w ciągu 30 dni od publikacji orzeczenia, ale można to zrobić także w dalszym terminie – wyjaśnia Dariusz Malinowski.
Przestrzega jednak, by nie przeoczyć terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
– Jeśli zobowiązanie uległo już przedawnieniu, to zwycięstwo podatnika będzie pyrrusowe – zauważa ekspert.
Dotyczy to nie tylko złożenia wniosku o zwrot nadpłaty, lecz także o wznowienie postępowania.
– Mimo formalnego jego wznowienia, organ podatkowy odmówi uchylenia niekorzystnej decyzji, powołując się na upływ terminów przedawnienia – zwraca uwagę Dariusz Malinowski.
Według Artura Ratajczaka tak samo będzie w przypadku wznowienia postępowania sądowo-administracyjnego.
Wyjaśnia, że dziś zasadniczo przedawnieniu uległy już daniny pobrane przez notariuszy w 2009 r., chyba że został przerwany lub zawieszony bieg terminu przedawnienia. Możliwość odzyskania daniny dotyczy zatem wyłącznie zobowiązań nieprzedawnionych, czyli takich, dla których termin zapłaty mijał nie wcześniej niż w 2010 r.
Potwierdził NSA
Stanowisko ekspertów potwierdza niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (z 11 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 515/14). Wprawdzie dotyczył on możliwości odzyskania VAT, a nie PCC pobranego przez notariusza, ale nie wydaje się, by miało to wpływ na zwrot daniny, gdy zobowiązanie wygasło. NSA stwierdził, że po przedawnieniu nie można już dostać podatku z powrotem, bo instytucja przedawnienia chroni nie tylko podatnika, lecz także ma na celu stabilizację stosunków podatkowych.
– Bez znaczenia jest to, czy nadpłata powstała na skutek orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, skoro zobowiązanie podatkowe już wygasło – stwierdził sędzia Arkadiusz Cudak, uzasadniając wyrok. Dodał, że w takiej sytuacji podatnik może się starać o odszkodowanie od Skarbu Państwa, które może zasądzić sąd powszechny.
Pogląd ten, choć dominujący w doktrynie i orzecznictwie, nie jest jednak podzielany przez wszystkich ekspertów (patrz wywiad z prof. Bogumiłem Brzezińskim).
Wrócą na wokandę
Sądy wrócą natomiast do spraw, które już były na wokandzie, ale zostały zawieszone w związku ze skierowaniem pytania do TSUE.
– Zainteresowani podatnicy nie muszą w tym celu robić nic, bo sądy wyznaczą nowe terminy automatycznie i z pewnością rozstrzygną spory na korzyść podatników – tłumaczy Artur Ratajczak.
Te spółki, które przegrały sprawy dotyczące decyzji fiskusa na etapie wojewódzkich sądów administracyjnych, ale wyroki jeszcze nie zdążyły się uprawomocnić, powinny złożyć skargi kasacyjne do NSA – informuje Amelia Górniak. ©?
Sposób odzyskania podatku zależy od tego, czy spółka już występowała o jego zwrot
Za co należy się zwrot nadpłaty
Dzięki orzeczeniu TSUE spółki komandytowo-akcyjne mogą odzyskać podatek pobrany przez notariuszy od połączeń z innymi spółkami kapitałowymi oraz od przekształceń w inne spółki kapitałowe. Podatek był też pobierany nienależnie od wniesienia do SKA przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części, a także udziałów lub akcji innych spółek kapitałowych, gdy prowadziło to do uzyskania większości głosów. Zdaniem niektórych ekspertów istnieje także możliwość odzyskania PCC pobranego od wkładów wnoszonych na kapitał zapasowy SKA.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama