Kto korzysta z internetowych porad prawniczych, powinien zawsze dostać paragon. Psycholog lub weterynarz nie zawsze go wystawią, bo liczy się limit obrotów
Od tego roku przybyło usług, które – jeśli są świadczone na rzecz indywidualnych klientów – muszą być rejestrowane w kasie fiskalnej, niezależnie od wielkości obrotów u sprzedającego. Taki obowiązek mają lekarze, dentyści, prawnicy, doradcy podatkowi, podatnicy zajmujący się cateringiem, a także stacjonarne placówki gastronomiczne.
Największy problem z nowymi przepisami miały jeszcze niedawno biura rachunkowe, które prowadzą tylko księgi i inne ewidencje podatkowe lub sporządzają zeznania i deklaracje. Problem rozwiązała dopiero interpretacja ogólna ministra finansów z 9 kwietnia 2015 r. wskazująca, że takie czynności nie są doradztwem podatkowym (nr PT3.8101.2.2015.AEW.16).
Wątpliwości z kasami jest jednak znacznie więcej. W tabeli zebraliśmy wnioski płynące z interpretacji organów podatkowych w tej sprawie.

* rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544)