VAT od sprzedaży za złotówkę nie musi być podejrzany

autor: Mariusz Szulc26.06.2015, 07:15; Aktualizacja: 26.06.2015, 08:58
Podatki

Sąd stwierdził, że wystarczy, by sprzedaż za niską cenę przyniosła podatnikowi korzyści ekonomiczne. W tej sprawie tak właśnie było – uznał WSA.źródło: ShutterStock

Spółka, która wyprzedaje majątek za symboliczną cenę, może rozliczyć podatek tylko od tej kwoty, a nie od wartości rynkowej – uznał WSA w Rzeszowie

Sąd stwierdził, że wystarczy, by sprzedaż za niską cenę przyniosła podatnikowi korzyści ekonomiczne. W tej sprawie tak właśnie było – uznał WSA.

Chodziło o spółkę produkującą opony samochodowe. Jedną z fabryk posiadała na terenie działek przemysłowych należących do Skarbu Państwa. Był tam wał przeciwpowodziowy, za który w części odpowiedzialna była spółka, a w części samorząd województwa. Po powodzi marszałek województwa postanowił za unijne pieniądze zmodernizować swoją część wału. Spółka, aby uniknąć ponoszenia wydatków na swojej części, postanowiła ją sprzedać samorządowi za symboliczną cenę 1 zł.

Uważała, że zapłaci VAT tylko od tej kwoty, ale dyrektor izby skarbowej był innego zdania. Powołał się na art. 199a ordynacji podatkowej, z którego wynika, że fiskus może badać treść czynności prawnej pod kątem tego, czy nie omija ona prawa w celu podatkowych korzyści. Dyrektor przypomniał także wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 21 lutego 2006 r. (sygn. akt C 255/02), z którego wynika, że podatnik nie odliczy VAT z faktur dokumentujących transakcję zmierzającą do nadużycia prawa.

Spółka podkreślała, że nie chce zarobić na sprzedaży, a tylko nie ponosić w przyszłości nakładów na utrzymanie i modernizację wału. Wyjaśniła, że żaden inny podmiot poza samorządem województwa nie będzie zainteresowany zakupem. Z tego wynika, że otrzymana przez nią zapłata będzie ceną należną i to od niej powinna rozliczyć VAT. Dodała, że w ustawie o VAT nie ma przepisów, które pozwalałyby organom podwyższyć cenę transakcji, jeśli nie będzie ona rynkowa. Taką możliwość przewiduje art. 32 tylko do transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wskazała na wyrok TSUE z 20 stycznia 2004 r. (sygn. akt C-412/03), w którym stwierdzono, że „to, czy transakcja została dokonana za wynagrodzeniem niższym lub wyższym od kosztu produkcji, nie ma znaczenia przy klasyfikacji danej transakcji jako transakcji dokonanej za odpłatnością”.


Pozostało jeszcze 22% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • u(2015-06-27 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    A co gdy podatnik ubogi kupił, sprzedał i uznali że nie odpowiada wartości i dopłacał, Skarbowi Państwa preferencyjnie, inaczej można, bo to państwo, tu organ podatkowy orzekł błędnie czy inaczej, wg podatnik pewnie błędnie, bo nie in dubio pro..., czy poniesie odpowiedzialność, finansową, inną, straci „klienta” wszystkich podatników z jego obszaru właściwości, nie będzie miał na opłaty, mnóstwo problemóów z dnia na dzień, to nie są błahe problemy, tak się dzieje, załatwianie przez i samowola państwa, samorządów, instytucje, innych ludzi !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane