statystyki

Zwrot zapłaty za wadliwy towar nie jest przychodem

autor: Mariusz Szulc26.06.2015, 07:15; Aktualizacja: 26.06.2015, 08:50
Podatki

Pytanie zadała kobieta, która kupiła w 2010 r. dachówkę ceramiczną i ułożyła ją na dachu. Cztery lata później zareklamowała towar z uwagi na jego wady.źródło: ShutterStock

Podatnik, któremu producent wadliwego towaru oddał pieniądze, nie płaci PIT – przyznał dyrektor katowickiej izby skarbowej. Wyjaśnił, że taki zwrot nie jest żadnym realnym przysporzeniem majątkowym.

Pytanie zadała kobieta, która kupiła w 2010 r. dachówkę ceramiczną i ułożyła ją na dachu. Cztery lata później zareklamowała towar z uwagi na jego wady. Producent zgodził się z zarzutami i oddał całość pieniędzy. Następnie wystawił informację PIT-8C, uznając, że powinna ona opodatkować zwrot jako przychód z innych źródeł.

Kobieta spytała jednak dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, czy faktycznie odzyskane pieniądze podlegają PIT. Uważała, że nie ma o tym mowy, bo jest to tylko odszkodowanie za poniesioną szkodę. Dachówka ma mniejsze od oczekiwanych walory estetyczne, przez co zmniejsza wartość rynkową nieruchomości – argumentowała.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • StAAbrA(2015-06-26 21:52) Zgłoś naruszenie 00

  Dyrektor tzw. izby nie ma racji , bo wartość zwróconego towaru , jako bubla , jest niższa od kwoty wpłaconej za towar pełnowartościowy - zatem reklamujący zarobił .
  A nie jego rolą - tego dyrektora , jest ustalanie co jest , a co nie jest realnym przysporzeniem .

  Ale jeśli pan dyrektor mnie wynajmie , to udowodnię , że się mylę .
  Bo skoro już w POlsce mafia POgrywa z narodem w bambuko , to POgrajmy sobie .
  Imigranci za nas POpracują .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane