statystyki

Łatwiej będzie odzyskać VAT, gdy kontrahent nie zapłaci

autor: Agnieszka Pokojska11.06.2015, 07:13; Aktualizacja: 11.06.2015, 10:35
VAT

Zmiany pozwolą odzyskać VAT, nawet jeżeli istnieją powiązania między wierzycielem a dłużnikiem, który nie zapłacił w ciągu 150 dni (licząc od terminu płatności z faktury)źródło: ShutterStock

Wchodzące w życie od 1 lipca 2015 r. zmiany w uldze na złe długi będzie można zastosować wstecz, do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona po 31 grudnia 2012 r.

Zmiany pozwolą odzyskać VAT, nawet jeżeli istnieją powiązania między wierzycielem a dłużnikiem, który nie zapłacił w ciągu 150 dni (licząc od terminu płatności z faktury). Usunięty zostanie art. 89a ust. 7 ustawy o VAT. Dotychczas przepis ten budził wiele kontrowersji. Pierwotnie organy podatkowe twierdziły, że chodzi tu o jakiekolwiek powiązania z kontrahentem, potem ich stanowisko złagodniało i potwierdzano prawo do ulgi, gdy powiązania nie wpływały na ustalenie ceny (np. dyrektor IS w Warszawie w interpretacji z 11 lutego 2015 r. nr IPPP1/4512-44/15-2/Igo).

Uchylenie kontrowersyjnego przepisu spowoduje, że jakiekolwiek powiązania między kontrahentami, nawet jeżeli będą wpływać na cenę, nie pozbawią prawa do ulgi.

Dodany zostanie natomiast art. 89b ust. 1b, który zwolni z obowiązku korekty podatku naliczonego tych dłużników, którzy w momencie upływu 150 dni będą w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji. Nieskorygowany VAT nie trafi bezpośrednio do urzędu skarbowego, tylko będzie zgłaszany przez Skarb Państwa do masy upadłości.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane