statystyki

Łatwiej będzie odzyskać VAT, gdy kontrahent nie zapłaci

autor: Agnieszka Pokojska11.06.2015, 07:13; Aktualizacja: 11.06.2015, 10:35
VAT

Zmiany pozwolą odzyskać VAT, nawet jeżeli istnieją powiązania między wierzycielem a dłużnikiem, który nie zapłacił w ciągu 150 dni (licząc od terminu płatności z faktury)źródło: ShutterStock

Wchodzące w życie od 1 lipca 2015 r. zmiany w uldze na złe długi będzie można zastosować wstecz, do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona po 31 grudnia 2012 r.

Zmiany pozwolą odzyskać VAT, nawet jeżeli istnieją powiązania między wierzycielem a dłużnikiem, który nie zapłacił w ciągu 150 dni (licząc od terminu płatności z faktury). Usunięty zostanie art. 89a ust. 7 ustawy o VAT. Dotychczas przepis ten budził wiele kontrowersji. Pierwotnie organy podatkowe twierdziły, że chodzi tu o jakiekolwiek powiązania z kontrahentem, potem ich stanowisko złagodniało i potwierdzano prawo do ulgi, gdy powiązania nie wpływały na ustalenie ceny (np. dyrektor IS w Warszawie w interpretacji z 11 lutego 2015 r. nr IPPP1/4512-44/15-2/Igo).

Uchylenie kontrowersyjnego przepisu spowoduje, że jakiekolwiek powiązania między kontrahentami, nawet jeżeli będą wpływać na cenę, nie pozbawią prawa do ulgi.

Dodany zostanie natomiast art. 89b ust. 1b, który zwolni z obowiązku korekty podatku naliczonego tych dłużników, którzy w momencie upływu 150 dni będą w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji. Nieskorygowany VAT nie trafi bezpośrednio do urzędu skarbowego, tylko będzie zgłaszany przez Skarb Państwa do masy upadłości.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane