O tym, czy dane przedsięwzięcie można zakwalifikować jako konkurs, decyduje element rywalizacji i współzawodnictwa. Natomiast element motywacyjny konkursu przesądza o zakwalifikowaniu wygranej jako dodatkowego wynagrodzenia, traktowanego jako inne źródło przychodów – wyjaśnił dyrektor KIS.
Pytanie na ten temat zadała spółka z branży mięsnej. Spółka zorganizowała konkurs, ale wyłącznie dla osób zatrudnionych w podmiotach z grupy, do której należy (pracowników oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia).
Przygotowała regulamin i ustaliła nagrody (od 300 do 2500 zł). Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zrealizowanie ustalonych progów wzrostu sprzedaży.
Nie każdy konkurs to konkurs
Spółka była zdania, że jeżeli jednostkowa wartość nagrody nie przekracza 2 tys. zł, to w grę wchodzi zwolnienie z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT.
Jeżeli natomiast wartość nagrody jest równa 2 tys. zł bądź przekracza tę kwotę, to spółka jako płatnik musi obliczyć, pobrać i wpłacić do urzędu skarbowego zryczałtowany 10-proc. podatek, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2, art. 42 ust. 4 oraz art. 41 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT.
Z taką interpretacją przepisów nie zgodził się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Dokonał szczegółowej wykładni językowej terminu „konkurs”, odwołując się także do wyroku NSA z 9 kwietnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 911/12). Na tej podstawie stwierdził, że o konkursie możemy mówić wtedy, gdy istnieje element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu.
W sprawie, której dotyczyło pytanie, dyrektor KIS dostrzegł natomiast inny główny cel przedsięwzięcia – nie był to element rywalizacji, lecz element motywacyjny. Tym celem było bowiem zwiększenie sprzedaży, poprawienie wyników oraz pozyskanie nowych klientów. Natomiast motywem działania uczestników było uzyskanie dodatkowej gratyfikacji.
Samo nazwanie przedsięwzięcia konkursem, a nawet spełnienie pozostałych warunków formalnych (np. stworzenie regulaminu i przyznanie wygranych), nie oznacza, że faktycznie mamy do czynienia z konkursem – stwierdził organ.
Uznał, że w tej sprawie nie był to konkurs i nie można zastosować zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT.
To inny przychód
Dyrektor KIS wyjaśnił, że nagrody w przedsięwzięciu o charakterze motywacyjnym są w istocie świadczeniem za zwiększenie sprzedaży, poprawienie wyników czy pozyskanie nowych klientów. Jeżeli otrzymują je osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, to przychody te należy zakwalifikować do tzw. innych źródeł przychodów (o których mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).
W takiej sytuacji spółka jako organizator nie ma obowiązków płatnika, zatem nie oblicza ani nie pobiera podatku. Ciążą na niej jedynie obowiązki o charakterze informacyjnym – musi wystawić PIT-11.
Z podatku rozliczają się samodzielnie osoby, które otrzymały nagrody.©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 15 czerwca 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.285.2023.2.TR