Spółka macierzysta może rozliczyć w Polsce ujemny wynik likwidowanego oddziału położonego w innym kraju unijnym – potwierdził WSA w Warszawie.

Chodziło o polską spółkę matkę, która miała dwa oddziały zagraniczne – w Rumunii i Czechach. Ich działalność okazała się niedochodowa i podjęto decyzję o ich likwidacji. Zarówno w Rumunii, jak i w Czechach przepisy zezwalają na odliczenie straty od dochodu osiągniętego w kolejnych latach podatkowych, jednak nie jest to możliwe w przypadku likwidacji oddziałów.
Spółka macierzysta uważała, że straty swoich oddziałów będzie mogła rozliczyć w Polsce. Powoływała się na wyrok z 12 kwietnia 2013 r. (sygn. akt II FSK 1593/11), w którym Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że warunkiem rozliczenia strat podatkowych po likwidacji zagranicznych oddziałów jest to, aby zostały wyczerpane wszelkie możliwości rozliczenia strat poniesionych przez oddziały w państwach, w których one działały, w roku bieżącym i w latach poprzednich oraz aby strata nie mogła zostać rozliczona w latach następnych przez oddział lub osobę trzecią. Spółka przekonywała, że w jej sytuacji warunek ten zostanie spełniony w odniesieniu do strat nierozliczonych na dzień likwidacji zagranicznych oddziałów.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się ze stanowiskiem spółki (interpretacja nr IPPB5/423-175/14-2/AS). Uznał, że w świetle polsko-rumuńskiej i polsko-czeskiej umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustawy o CIT nie można łączyć zysków lub strat oddziałów zlokalizowanych na terenie Rumunii i Czech z zyskami lub stratami w Polsce. W związku z tym straty zlikwidowanych zagranicznych oddziałów nie mogą pomniejszyć dochodu do opodatkowania wykazanego przez spółkę w zeznaniu składanym w Polsce – stwierdził dyrektor izby. Podkreślił, że takie straty mogłyby być rozliczone wyłącznie w kraju, w którym znajdował się oddział.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił tę interpretację. Sąd powołał się na kolejny wyrok– z 15 października 2014 r. (sygn. akt II FSK 2401/12) potwierdzający stanowisko spółki. NSA orzekł w nim, że na gruncie art. 7 ust. 5 ustawy o CIT spółce przysługuje prawo do rozliczenia straty likwidowanego zakładu działającego w innym państwie członkowskim, a niemożliwej do rozliczenia w tym państwie.
Jedynie taka wykładnia ustawy o CIT spełni wymaganie prawa wspólnotowego, aby korzystanie przez państwo członkowskie (w tym wypadku Polskę) z autonomii w zakresie regulacji podatków bezpośrednich nie naruszyło zasady swobody przedsiębiorczości – dodał wtedy NSA.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Warszawie z 21 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2913/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia