statystyki

Depresja nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia spadku

autor: Patrycja Dudek25.05.2015, 07:46; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:30

Podatnik, który w ustawowym terminie sześciu miesięcy nie złoży deklaracji SD-3, nie uniknie daniny, chyba że urząd skarbowy mu ją umorzy – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o mężczyznę, który odziedziczył spadek po ojcu. Ze względu na pokrewieństwo łączące go ze spadkodawcą przysługiwało mu prawo do zwolnienia z podatku. Musiał tylko w ciągu sześciu miesięcy od nabycia spadku złożyć do urzędu skarbowego formularz SD-3, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 86).

Podatnik nie dotrzymał terminu. Postępowanie o nabycie spadku zakończyło się w styczniu 2011 r., a zawiadomienie trafiło do urzędu dopiero we wrześniu. W związku z tym naczelnik urzędu wyliczył podatnikowi daninę do zapłaty w wysokości przewidzianej dla pierwszej grupy podatkowej, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku.

Mężczyzna odwołał się do Izby Skarbowej w Warszawie. Tłumaczył, że nie jest prawnikiem i nie wiedział o wynikającym z ustawy obowiązku zawiadomienia. Przedstawił także zaświadczenia lekarskie potwierdzające, że po śmierci ojca leczył się na depresję. Twierdził, że organy podatkowe powinny mieć to na względzie, bo z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 43/11) wynika, że kondycja psychiczna podatnika po śmierci bliskiej osoby ma znaczenie dla wypełnienia ciążących na nim obowiązków związanych ze spadkobraniem. TK odnosił się do stanu prawnego (lata 2007–2008), gdy na zgłoszenie spadku był miesiąc. Dyrektor izby wyjaśnił, że termin na złożenie druku SD-3 jest terminem prawa materialnego i nie można go przywrócić. Nie zmienią tego ani brak wiedzy, ani choroba i dlatego podatnik musi zapłacić daninę, skoro nie dotrzymał terminu.


Pozostało 18% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane