W momencie kapitalizacji odsetek powstaje ukryty zysk, od którego trzeba zapłacić estoński ryczałt – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Kapitalizacja odsetek polega na doliczeniu kwoty naliczonych odsetek do wartości kapitału udzielonej pożyczki lub kredytu.

Spytała o to spółka z o.o., która od 1 stycznia 2022 r. przeszła na ryczałt od dochodów spółek (estoński CIT) i zamierza stosować tę formę opodatkowania przez cztery lata. Wyjaśniła, że w 2021 r. wspólnicy udzielili jej pożyczki na osiem lat. Umowa zakłada, że odsetki będą kapitalizowane co roku, natomiast zostaną wypłacone dopiero w 2029 r. wraz ze spłatą kapitału. Wtedy już spółka nie będzie opodatkowana estońskim CIT.

Spółka chciała się upewnić, że wypłata odsetek po rezygnacji z estońskiego CIT nie będzie ukrytym zyskiem, od którego musiałaby zapłacić ryczałt.

Dyrektor KIS to potwierdził, ale zaznaczył, że będzie ona musiała zapłacić ryczałt, gdy w latach 2022–2025 będzie dokonywać kapitalizacji odsetek. Będzie to bowiem ukryty zysk.

Przypomnijmy, że ukrytym zyskiem w rozumieniu przepisów o estońskim CIT są m.in. odsetki wypłacane przez spółkę wspólnikom, którzy udzielili jej pożyczki (art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT). Dochód z tytułu ukrytych zysków powstaje w momencie wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia (art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).

Jak stwierdził dyrektor KIS, kapitalizację odsetek od pożyczki należy uznać za wydatek.

„Przyjmuje się, że kapitalizacja odsetek traktowana jest na równi z zapłatą, ponieważ zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty po stronie pożyczkobiorcy i tworzy korzyść ekonomiczną po stronie pożyczkodawcy, który od dnia kapitalizacji nalicza kolejne odsetki od zwiększonej kwoty udostępnionego kapitału” – wyjaśnił organ.

Wykładnia ta nie zaskakuje Bartosza Mazura, doradcy podatkowego i partnera w Gekko Taxens. Ekspert wyjaśnia, że na gruncie klasycznego CIT kapitalizacja odsetek jest traktowana tak jak ich zapłata.

– Dlatego na gruncie estońskiego CIT rozstrzygnięcie musi być takie samo, bo w momencie skapitalizowania odsetek następuje zwiększenie majątku pożyczkodawcy – mówi ekspert. ©℗