Postępowanie kontrolne nie jest objęte limitem czasowym wynikającym z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatnika, u którego Urząd Kontroli Skarbowej w Opolu sprawdzał rozliczenia w PIT. Po 60 dniach podatnik wniósł sprzeciw na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.). Żądał umorzenia kontroli, bo został już przekroczony dopuszczalny limit 60 dni.
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu uznał ten sprzeciw za bezprzedmiotowy. Wyjaśnił, że u podatnika jest prowadzone postępowanie kontrolne, a nie kontrola podatkowa. Podatnikowi nie przysługuje więc prawo wniesienia sprzeciwu.
Generalny inspektor kontroli skarbowej poszedł jeszcze dalej. Zwrócił uwagę na to, że kontrola w ogóle nie dotyczyła działalności gospodarczej i w związku z tym nie miał on podstaw do wniesienia sprzeciwu na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Sprawa toczyła się długo, a podatnik za każdym razem dowodził, że skoro dyrektor UKS nie zdążył wydać merytorycznej decyzji w ciągu 60 dni, to naruszył przepisy postępowania.
Sprawę ostatecznie rozstrzygnął wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny. Stwierdził, że do postępowania kontrolnego nie mają zastosowania ograniczenia czasowe. A ono samo może prowadzić, lecz nie musi, do kontroli podatkowej.
©?
Postępowanie kontrolne to nie kontrola
● Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej reguluje zasady prowadzenia kontroli w firmach, w tym kontroli podatkowej, ale nie postępowania kontrolnego. Nie jest ono ani postępowaniem podatkowym, ani kontrolą podatkową. To zupełnie inne tryby.
● Postępowanie kontrolne zostało uregulowane w ustawie o kontroli skarbowej i jest przeprowadzane przez inspektorów UKS, a kontrola podatkowa jest uregulowana w ordynacji podatkowej i prowadzi ją urząd skarbowy.
● Organ kontroli skarbowej może w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego przeprowadzić kontrolę podatkową, ale nie ma takiego obowiązku, jeśli nie widzi takiej potrzeby.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 12 maja 2015 r., sygn. akt II FSK 907/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia