Dobra wiara i należyta staranność nie liczą się przy rozliczaniu PIT

autor: Patrycja Dudek08.05.2015, 16:00
paliwa-benzyna-stacje

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował paliwo dla celów działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik kupi paliwo od firmanta, to nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma znaczenia to, czy dołożył należytej staranności i że nie wiedział o przestępstwie – wynika z wyroków NSA.

Sędzia Mirosław Surma wyjaśnił, że dobra wiara i należyta staranność kupiecka mają znaczenie wyłącznie na gruncie VAT, a nie podatku dochodowego.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował paliwo dla celów działalności gospodarczej. Przez dwa lata zaopatrywał się u dwóch dostawców. W trakcie kontroli podatkowych wyszło na jaw, że podmioty, których dane widniały na fakturach, nie sprzedawały paliwa, a jedynie firmowały działalność zorganizowanej grupy przestępczej. Zajęła się nią policja i prokuratura, a naczelnik urzędu skarbowego oraz dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdzili, że tak udokumentowany wydatek nie może stanowić kosztu podatkowego. Nakazali więc przedsiębiorcy dopłacić podatek dochodowy wraz z odsetkami.

Podatnik nie chciał się z tym zgodzić. Tłumaczył, że nie wiedział o przestępstwie, a paliwo faktycznie kupił i za nie zapłacił. Uważał, że skoro faktury nie stanowią dowodu na poniesienie wydatku, to organ powinien ustalić koszty w drodze szacowania. Nie może być tak, że fiskus widzi przychód, a nie uznaje kosztu – twierdził podatnik.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane