statystyki

Dobra wiara chroni przed akcyzą

autor: Dominika Cabaj26.02.2018, 07:23; Aktualizacja: 26.02.2018, 07:28
Jeżeli podatnik działał w dobrej wierze, to nie można obciążać go skutkami działań lub zaniechań innych osób

Jeżeli podatnik działał w dobrej wierze, to nie można obciążać go skutkami działań lub zaniechań innych osóbźródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny dopuścił koncepcję, na którą wcześniej nie było zgody sądów administracyjnych. To precedensowy wyrok, który przeszedł dotychczas niezauważenie.

Mimo że sprawa o sygn. akt I GSK 2247/15 nie zakończyła się uchwałą, a tylko wyrokiem w indywidualnej sprawie, to jest on na tyle precedensowy, że należy przez jego pryzmat oceniać sytuację podatkową uczciwych podmiotów, które nieświadomie obracały towarem nabytym od oszustów akcyzowych. Uzasadnienie wyroku jest jasne i precyzyjne.

Olej został w Polsce

Sprawa dotyczyła polskiego sprzedawcy oleju bazowego do Czech. Nabywca, zamiast wywieźć olej za granicę, przekierował transport do polskich przedsiębiorstw, o czym sprzedawca nie wiedział. Organy podatkowe uznały, że skoro nie doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy oleju, to sprzedawca musi zapłacić akcyzę.

Wyprowadził bowiem olej ze składu podatkowego, natomiast nie było skutecznego wszczęcia i zamknięcia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

NSA zgodził się z wyrokiem sądu pierwszej instancji, że decyzje organów były błędne. Uznał, że sprzedawca powinien zostać zwolniony z zapłaty akcyzy, ponieważ zebrał wszystkie wymagane prawem dokumenty i nie wiedział ani nie mógł wiedzieć o oszustwie, którego dopuścił się nabywca. Jeżeli podatnik zachował się w sposób zgodny z ustawą, działał w dobrej wierze i z należytą starannością, to co do zasady nie można obciążać go skutkami działań lub zaniechań innych osób, na które nie miał on wpływu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane