Tylko śniadanie serwowane do noclegu może być objęte preferencyjną stawką VAT. Nie ma powodu, by w ten sam sposób traktować inne posiłki i usługi oferowane przez hotele – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek wyjaśniła, że taki wniosek wypływa z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, a zwłaszcza z ostatniego wyroku w sprawie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (sygn. akt C-42/14). – TSUE stwierdził w nim, że należy ograniczać traktowanie świadczeń jako kompleksowych i wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, traktować je jako usługi odrębne – przypomniała sędzia Niezgódka-Medek.
Sprawa dotyczyła hotelu spa położonego na kaszubskiej wsi. Oprócz noclegów oferuje on klientom także inne usługi możliwe do nabycia w ramach wybranego pakietu. Na przykład pakiet all inclusive obejmuje nocleg z pełnym wyżywieniem oraz napojami, a pakiet all inclusive plus – dodatkowo także wybrane usługi kosmetyczne.
Hotel uważał, że wszystkie one powinny być opodatkowane 8-proc. stawką VAT. Na dowód przedstawiał klasyfikację uzyskaną z Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Łodzi, która potwierdzała, że świadczone przez hotel usługi są związane z zakwaterowaniem. Zgodnie zatem z pozycją 163 załącznika do ustawy o VAT powinny być one objęte niższą stawką podatku – twierdził pełnomocnik hotelu.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy był innego zdania. Stwierdził, że pełne wyżywienie i usługi kosmetyczne powinny być opodatkowane podstawową stawką VAT. Wyjaśnił, że preferencją jest objęte tylko śniadanie oferowane do noclegu. Uznał również, że błędna klasyfikacja urzędu statystycznego nie jest dla niego wiążąca.
Hotel nie chciał się zgodzić z tym, że nocleg ze śniadaniem jest usługą kompleksową, ale z obiadem – już nie, zwłaszcza gdy klient zostaje na kilka dni. Pełnomocnik wyjaśniał, że hotel znajduje się na wsi i klienci nie mają możliwości zjeść gdzie indziej. W związku z tym należy uznać, że serwowane w ramach pakietu wyżywienie jest usługą towarzyszącą noclegowi. Podobnie jest z ofertą spa, która w istocie ma być zachętą dla klientów.
Podatnik przegrał przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Olsztynie. Sąd odwołał się do załącznika do dyrektywy o VAT i wyjaśnił, że ten mówi o stosowaniu obniżonej stawki jedynie w odniesieniu do usług zakwaterowania. Polskie zwolnienie jest szersze, bo mówi jeszcze o usługach towarzyszących. Taką usługą jest śniadanie, ale nie może być nią cała oferta hotelu – orzekł WSA.
Tak samo stwierdził NSA. Wyjaśnił przy tym, że opinia statystyczna nie wiąże organu podatkowego wydającego interpretację, bo jest ona tylko dowodem podlegającym swobodnej ocenie. Jej znaczenie byłoby inne w postępowaniu podatkowym, ale ta sprawa dotyczyła wniosku o interpretację – podkreśliła sędzia Niezgódka-Medek.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 6 maja 2015 r., sygn. akt I FSK 2105/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia