Kto ze względu na niskie dochody nie płacił zaliczek w 2022 r., a chce skorzystać z ulgi prorodzinnej, może już wysłać PIT-37 przez system e-Deklaracje. Problem mają natomiast przedsiębiorcy, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem – również przedsiębiorcą.

W pierwszym przypadku (PIT-37) system umożliwia już wpisanie numeru rachunku bankowego – poinformowało nas wczoraj Ministerstwo Finansów. W drugim (PIT-36) system nadal nie pozwala dodać dwóch załączników PIT/B, czyli informacji o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym. A jest to konieczne w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków prowadzących działalność gospodarczą.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że wie o problemie i go naprawia.

Problem z nowym systemem

Do upływu terminu rozliczenia się z PIT został niespełna miesiąc (w tym roku termin ten mija 2 maja), ale podatnicy wciąż zgłaszają problemy z funkcjonowaniem systemu e-Deklaracje. Jest to związane ze zmianami, które wprowadzono z początkiem tego roku.

Na stronie e-Deklaracje nie ma już interaktywnych formularzy. Zeznanie roczne wypełnia się, odpowiadając na pytania lub wypełniając pola w poszczególnych sekcjach.

Nie przypadło to do gustu podatnikom, ale – jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP – jest to skutek wycofania przez producenta (Adobe) jednej z technologii. Od 2023 r. formularze e-Deklaracji są więc udostępniane w nowej formie.

Wraz z tą zmianą pojawiło się jednak wiele problemów technicznych.

Jednym z nich okazał się brak możliwości pobrania wysłanego zeznania w formacie PDF (wraz z numerem referencyjnym wysyłki – tym samym, który jest na urzędowym potwierdzeniu odbioru). Ostatecznie resort udostępnił wysłane zeznania, ale na koncie podatnika w e-Urzędzie Skarbowym (pisaliśmy o tym w artykule „Można już pobrać złożony PIT z numerem referencyjnym”, DGP nr 48/2023).

Początkowo też w systemie e-Deklaracje nie było formularzy PIT-37 i PIT-38. Ministerstwo informowało, że zeznania te będzie można składać jedynie poprzez zalogowanie się do usługi Twój e-PIT (w tym również przez e-Urząd Skarbowy). Na problem ten zwróciliśmy uwagę w artykule „Zeznań PIT-37 i PIT-38 nie da się już złożyć przez e-Deklaracje” (DGP nr 43/2023).

Ostatecznie jednak, po głosach niezadowolenia podatników, resort finansów przywrócił możliwość składania PIT-37 i PIT-38 za pomocą systemu e-Deklaracje. Jest to jednak możliwe dopiero od drugiej połowy marca.

PIT-37

Co gorsza, początkowo pojawił się problem z wysłaniem PIT-37 za pomocą systemu e-Deklaracje, ale wczoraj został on już naprawiony. Zwrócił na niego uwagę czytelnik DGP, który nie chce korzystać z usługi Twój e-PIT, tylko właśnie z e-Deklaracji.

W trakcie roku nie miał on pobieranych zaliczek, bo nie przekroczył kwoty wolnej od podatku (rocznie wynosi ona 30 tys. zł). Teraz jednak chciałby skorzystać z ulgi na dzieci. Ze względu na brak podatku do zapłaty przysługuje mu dodatkowy zwrot – do wysokości zapłaconych, podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

– Problem polega na tym, że w systemie e-Deklaracje pole z numerem rachunku bankowego do zwrotu w PIT-37 aktywuje się wyłącznie wtedy, gdy jest nadpłata podatku – napisał czytelnik.

Dodał, że na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej poradzono mu wydrukowanie zeznania, dopisanie numeru rachunku długopisem, następnie podpisanie zeznania i złożenie go w wersji papierowej.

– Niestety na wydruku nie ma miejsca na odręczny podpis – zwracał uwagę czytelnik.

Poprosiliśmy Ministerstwo Finansów o odniesienie się do tego problemu. Wczoraj problem został naprawiony i jest już możliwość wykazania w PIT-37 numeru rachunku bankowego również w zakresie dodatkowego zwrotu (niebędącego zwrotem nadpłaty podatku).

PIT-36 bez dwóch załączników

Nadal natomiast nie został naprawiony problem z innym formularzem – PIT-36. Z tego powodu w systemie e-Deklaracje nie mogą rozliczyć się wspólnie małżonkowie, jeżeli oboje są przedsiębiorcami. Nie można bowiem dodać dwóch załączników PIT/B.

Błąd ten sygnalizowaliśmy już ponad dwa tygodnie temu w artykule „Pojawiają się kolejne problemy ze składaniem rocznych zeznań PIT” (DGP nr 55/2023). MF zapewniło wówczas, że wie o problemie i nad nim pracuje. Resort nie informował jednak, jak szybko uda się to naprawić.

Sprawdziliśmy: ten błąd techniczny nadal istnieje. Do naszej redakcji zgłaszają się w tej sprawie również kolejni czytelnicy.

Można już złożyć PIT-36S

Jest natomiast dobra wiadomość dla podatników rozliczających się na druku PIT-36S, tj. składanym przez przedsiębiorstwo w spadku. Pojawiła się wreszcie możliwość złożenia tego zeznania za pomocą ministerialnego systemu e-Deklaracje.

Przypomnijmy, że nie było jej jeszcze w połowie marca br.

Bez błędu w PIT-28

Nie ma natomiast błędów w PIT-28, na które zwracali nam uwagę czytelnicy przekonani, że w tym zakresie system również źle funkcjonuje. Chodzi o sytuację, gdy podatnik osiąga przychody z działalności gospodarczej i z prywatnego najmu i od jednych oraz drugich płaci ryczałt ewidencjonowany. W pierwszym przypadku stosuje 14-proc. stawkę ryczałtu, a w drugim – stawkę 8,5 proc.

W elektronicznym formularzu PIT-28 składki na ubezpieczenie społeczne są proporcjonalnie odliczane od przychodów opodatkowanych różnymi stawkami ryczałtu. Czytelnicy uważali, że to błąd.

Jednak – jak zapewniło MF – błędu nie ma. Taki system odliczania składek ZUS jest zgodny z art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2540) – wyjaśnił resort. Szerzej pisaliśmy o tym, w artykule „MF: elektroniczny PIT-28 działa prawidłowo” (DGP nr 56/2023). ©℗

Początkowo w systemie e-Deklaracje nie było formularzy PIT-37 i PIT-38. Ostatecznie, po głosach niezadowolenia podatników, przywrócono tę możliwość