Ministerstwo Finansów przywróci możliwość rozliczania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r. za pomocą systemu e-Deklaracje. Druki będzie jednak można wypełnić, odpowiadając na pytania, a nie w formularzu interaktywnym – wynika z odpowiedzi resortu na pytania DGP.

System e-Deklaracje będzie więc funkcjonował analogicznie jak przy wypełnianiu PIT-28, PIT-36 i PIT-36L.

Nie wiadomo, dlaczego Ministerstwo Finansów zmieniło plany i zamierza przywrócić możliwość składania zeznań PIT-37 i PIT-38 za pomocą systemu e-Deklaracje. Pierwotnie resort informował, że nie będzie to możliwe. Tłumaczył to rosnącą popularnością usługi Twój e-PIT, która polega na tym, że roczne zeznanie wypełnia skarbówka, a podatnik ewentualnie je uzupełnia, koryguje.

Pisaliśmy o tym w artykule „Zeznań PIT-37 i PIT-38 nie da się już złożyć przez e-Deklaracje” (DGP nr 43/2023). Przywoływaliśmy wówczas głos czytelnika, który wskazywał, że niektórym podatnikom łatwiej jest wypełnić PIT-37 za pomocą systemu e-Deklaracje. Jako przykład podał emerytów.

Kolejny przykład podaje Michał Rodak, doradca podatkowy w Grant Thornton. Wskazuje, że brak PIT-37 w systemie e-Deklaracje to spore utrudnienie dla Ukraińców, którzy rozliczają się w Polsce pierwszy raz.

– Wcześniej mogli wysłać interaktywny formularz, podpisując je danymi o przychodzie z poprzedniego roku, czyli po prostu wpisując „0” – wyjaśnia ekspert. Teraz – jak mówi – muszą wchodzić na Twój e-PIT, a przecież często nie mają profilu zaufanego.

To się zmieni

– W ramach tegorocznej akcji rozliczeń PIT w pierwszej kolejności udostępniliśmy podatnikom możliwość rozliczenia się za pomocą usługi, która cieszy się największą popularnością, czyli Twój e-PIT – wyjaśnia Emilia Folfoszyńska z departamentu relacji z klientami w Ministerstwie Finansów.

Dodaje jednak, że kolejnym zaplanowanym przez resort etapem jest udostępnienie formularza PIT-37 w systemie e-Deklaracje.

Formularz ten pojawi się na stronie www.podatki.gov.pl w najbliższych dniach.

W formie quizu

Przypomnijmy jednak, że zeznania przez e-Deklaracje wypełnia się już nie poprzez wpisywanie danych w rubrykach, lecz odpowiadając na pytania. Przed wysyłką można uzyskać podgląd wypełnionego PIT i upewnić się, że wszystkie dane zostały wpisane poprawnie.

Należy też pamiętać, że w systemie e-Deklaracje nie można pobrać PDF-a wysłanego zeznania (wraz z numerem referencyjnym wysyłki – tym samym, który jest na urzędowym potwierdzeniu odbioru).

Zeznanie jest natomiast dostępne na koncie podatnika w e-Urzędzie Skarbowym. Od niedawna bowiem każdy może przeglądać na swoim koncie różne złożone przez siebie deklaracje (elektronicznie, papierowo), pobrać je i drukować w formacie PDF. Pisaliśmy o tym w artykule „Można już pobrać złożony PIT z numerem referencyjnym” (DGP nr 48/2023).

Podobnie będzie w przypadku PIT-38. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy usługa zostanie udostępniona.

Cztery możliwości

Podsumowując, podatnicy będą mieli cztery sposoby na złożenie PIT-37 za 2022 r. Pierwszy to skorzystanie ze wspomnianej usługi Twój e-PIT, czyli bazującej na wypełnieniu zeznania przez KAS. Podatnik powinien je jeszcze sprawdzić, skorygować i wysłać samemu. Jeżeli nic nie zrobi, to wypełnione przez skarbówkę zeznanie będzie automatycznie uznane za wysłane 2 maja br. (tego dnia upływa w tym roku termin rozliczeń podatkowych za 2022 r.).

Przypomnijmy, że z usługi Twój e-PIT można skorzystać na dwa sposoby:

  • logując się do serwisu e-Urząd Skarbowy (na stronie www.podatki.gov.pl) za pomocą np. profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel, lub
  • logując się bezpośrednio do usługi za pomocą danych autoryzacyjnych (tj. podając numer PESEL, datę urodzenia, przychód za 2021 r. i 2022 r.).

Drugi sposób to wypełnienie zeznania w formie papierowej i wysłanie go tradycyjną pocztą lub złożenie bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Trzeci sposób to skorzystanie z dostępnych na rynku komercyjnych programów do wysyłki elektronicznych zeznań.

Lada moment pojawi się czwarte rozwiązanie – możliwość rozliczenia poprzez system e-Deklaracje. W ten sposób będzie można złożyć również PIT-37. ©℗

Rozlicz swój PIT już dziś

Odpowiedzi MF na pytania DGP

Czy wszyscy Ukraińcy, którym płatnik (np. pracodawca, zleceniodawca) potrącał w 2022 r. zaliczki na PIT, znajdą swoje zeznanie w Twój e-PIT?

Wszyscy podatnicy, w tym również obywatele Ukrainy, mają udostępnione wstępnie wypełnione dokumenty w usłudze Twój e-PIT. Podstawą tych dokumentów są dane będące w posiadaniu KAS, w szczególności złożone, poprawne informacje od płatników.

W przypadku braku informacji od płatnika lub w przypadku, gdy złożona informacja jest niepoprawna, np. nie zawiera prawidłowego identyfikatora podatkowego (PESEL/NIP), podatnik po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT może samodzielnie uzupełnić wszystkie dane w zeznaniu.

Co powinni zrobić obywatele Ukrainy, którzy nie mają profilu zaufanego i numeru PESEL, a chcą się zalogować do e-Urzędu Skarbowego?

Obywatele Ukrainy mogą oczywiście pozyskać profil zaufany. Szczegółowe informacje znajdą na stronie www.pz.gov.pl, która jest także tłumaczona na język ukraiński. Jeśli nie posiadają jednocześnie numeru PESEL, mogą go uzyskać, występując z wnioskiem o jego nadanie do urzędu gminy osobiście lub przez pełnomocnika. Szczegółowe informacje na ten temat w języku ukraińskim mogą znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel--usluga-dla-cudzoziemcow-ua