statystyki

Eksprezes odpowiada za zaległości podatkowe spółki

autor: Piotr Pieńkosz05.05.2015, 08:51; Aktualizacja: 05.05.2015, 09:32

TEZA: Były prezes spółki może odpowiadać za zobowiązania podatkowe przedsiębiorstwa powstałe w okresie pełnienia przez niego funkcji. W efekcie organ skarbowy może wydać wobec niego decyzję, mimo że ten nie jest już w zarządzie spółki.

Sygn. akt I FSK 1915/13, WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 17 lutego 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Naczelnik jednego z krakowskich urzędów skarbowych orzekł o odpowiedzialności byłego prezesa zarządu spółki z o.o. za zaległości podatkowe tej firmy z tytułu nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług za okres jednego miesiąca. Dodatkowo eksprezes miał zapłacić odsetki.

Taka decyzja zapadła po tym, gdy fiskusowi nie udało się skutecznie wyegzekwować należności z majątku spółki, mimo że urzędnicy wzywali prezesa zarządu do wskazania mienia pozwalającego zaspokoić roszczenia podatkowe.

Fiskus zarzucił prezesowi, że ten nie zgłosił w odpowiednim czasie (tj. w ciągu 14 dni od zaprzestania spłacania wymagalnych zobowiązań) wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, mimo że miał świadomość jej trudnej sytuacji majątkowej. W takiej sytuacji nie jest on zwolniony z odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa. Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Sprawa trafiła na wokandę.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane