Inspektorzy wykryli w ub.r. uszczuplenia w podatkach na ponad 10,6 mld zł. Najwięcej w branży paliwowej elektronicznej i stalowej – wynika ze sprawozdania z działań za 2014 rok
Wyniki kontroli skarbowej / Dziennik Gazeta Prawna
Zeszłoroczne wyniki są znacznie lepsze niż w latach poprzednich, gdzie przy porównywalnej liczbie kontroli skarbowych (ok. 10,1 tys.) urzędnicy stwierdzali dużo mniejsze kwoty zaległości. Przykładowo w 2013 r. były one o ponad jedną czwartą niższe niż w 2014 r. – wyniosły 6,4 mld zł. Natomiast w 2012 r. wykryto uszczuplenia na zaledwie 3,8 mld zł.
Reklama
Znacznie wyższa jest też średnia kwota ustaleń na jedną kontrolę podatkową. W 2014 r. wzrosła ona w porównaniu do roku poprzedniego o ponad 81 proc., czyli z prawie 911 tys. zł do ponad 1,6 mln zł.

Reklama
Puste faktury
Do oszustw wykorzystywane są puste faktury oraz transakcje wewnątrzwspólnotowe (stawka 0 proc. przy dostawach).
W 2014 r. urzędy kontroli skarbowej wykryły puste faktury na prawie 34 mld zł. To o 70 proc. więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w 2012 r. Wzrosła też sama liczba ujawnionych fikcyjnych dokumentów – z ok. 154 tys. zarówno w 2012, i jak w 2013 r. do prawie 207 tys. w 2014 r. Do wykrycia nieprawidłowości w tym zakresie kontrola skarbowa wykorzystuje sygnały o podejrzeniu wystąpienia przestępstwa podatkowego głównie od policji, prokuratury, wywiadu skarbowego.
Branża paliwowa
Sprawozdanie z działalności kontroli skarbowej za 2014 r. potwierdza, że w ostatnich latach wzrosła skala oszustw w VAT popełnianych przez podmioty handlujące paliwem. Ponad jedna czwarta (26 proc.) ustaleń kontrolnych dotyczy firm z tej branży. W 2014 r. dzięki akcjom prowadzonym na granicach we współpracy z innymi służbami, m.in. policją, Strażą Graniczną i Służbą Celną, inspektorzy kontroli skarbowej ujawnili 217 podmiotów wprowadzających nielegalnie do obrotu paliwa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie zapłaciły one 450 mln zł VAT.
Wyroby elektroniczne
W latach 2012–2014 kontrolerzy przeprowadzili 397 postępowań wśród firm z branży elektronicznej (z tego 157 – w samym tylko 2014 r). Wykryto ponad 2,1 mld zł uszczupleń (2014 r. ponad 1,4 mld zł).
W związku z ogromną skalą oszustw w drugiej połowie 2014 r. zintensyfikowano działania. Na koniec ubiegłego roku w całym kraju prowadzonych było 533 postępowań kontrolnych wobec podmiotów podejrzanych o udział w karuzelach podatkowych w obrocie elektroniką. Resort finansów szacuje, że łączne ustalenia wyniosą około 3,8 mld zł.
Postępowania potwierdziły, że oszuści wykorzystują głównie telefony komórkowe (w tym smartfony), aparaty fotograficzne i twarde dyski. Istotną rolę odgrywają centra logistyczne, w których towar znajduje się bardzo krótko, niezależnie od liczby firm uczestniczących w obrocie. Zmiany kolejnych właścicieli odbywają się na podstawie e-mailowych dyspozycji i trwają zaledwie kilka minut. Na koniec towar jest teoretycznie wywożony za granicę, ale w rzeczywistości jest sprzedawany w kraju.
W celu ukrócenia wyłudzeń w tej branży od 1 lipca br. obrót notebookami, tabletami, smartfonami i konsolami do gier zostanie objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia (podatek będzie rozliczać kupujący).
Handel metalami
W 2014 r. kontrola skarbowa prowadziła też 361 postępowań wobec podmiotów podejrzanych o oszustwa na rynku handlu stalą budowlaną. Zakończono 238 postępowań, wskutek czego nakazano zapłatę ponad 1 mld zł podatku.
Na celowniku inspektorów znalazły się też same firmy z branży budowlanej. Przykładowo we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym i prokuraturami okręgowymi wykryto proceder wystawiania fikcyjnych faktur przez zorganizowaną grupę przestępczą. W dotychczas zakończonych postępowaniach stwierdzono ponad 3 tys. fałszywych dokumentów i ustalono ponad 300 odbiorców z całej Polski. Wstępna kwota uszczupleń to 52 mln zł.
Wirtualne biura
Fiskus nadal jest nieufny wobec wirtualnych biur. Uważa, że są one często wykorzystywane przez podmioty znikające jeszcze przed rozliczeniem podatku. W 2014 r. wobec firm z wirtualnymi adresami było prowadzonych 992 postępowań kontrolnych, z czego zakończono 375. Do tej pory nakazano zapłacić ponad 4,1 mld zł, w tym 84 proc. dotyczyło VAT. Kolejne ustalenia mogą – według szacunków – przynieść jeszcze 3,5 mld zł.
©?
Wirtualne biura są wykorzystywane przez firmy znikające przed zapłatą podatku