statystyki

Darmowy cydr na festiwalu jest z akcyzą

autor: Patrycja Dudek27.04.2015, 07:30; Aktualizacja: 27.04.2015, 09:04
Alkohol

Alkoholźródło: ShutterStock

Imprezy muzyczne nie służą kojarzeniu dostawców z nabywcami, dlatego rozdawany na nich alkohol nie jest zwolniony z podatku – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Sprawa dotyczyła importera cydru, który planując kampanię promocyjną, postanowił rozdawać go na sponsorowanych przez siebie festiwalach muzycznych. Miały to być puszki o niewielkiej pojemności, wyprodukowane za granicą, które firma otrzymała bezpłatnie. Importer uważał, że nie musi oznaczać ich znakami akcyzowymi, bo takie próbki – rozdawane na wystawach, targach, salonach i imprezach o podobnym charakterze – są zwolnione z podatku na podstawie par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 20 sierpnia 2010 r. (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 733 ze zm.).

Importer miał jednak wątpliwości, kto powinien zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu celnego. Par. 3 ust. 2 rozporządzenia mówi, że zobowiązanym do tego jest organizator imprezy. Firma uważała jednak, że to zadanie spoczywa na niej, a nie na agencji promocyjnej, bo ta wprawdzie organizuje imprezę, ale nie ma nic wspólnego z importem alkoholu.

Dyrektor katowickiej izby wykluczył jednak samą możliwość zwolnienia. Przypomniał, że w przepisie, na który powołuje się spółka, jest mowa o wystawach, targach, salonach i innych imprezach o podobnym charakterze. Ich cechą wspólną jest to, że mają charakter marketingowy i służą kojarzeniu dostawców z nabywcami. Festiwal muzyczny takiego charakteru nie ma, bo jest wydarzeniem rozrywkowym i kulturalnym, a jego bywalcy nie są zainteresowani ofertą, tylko traktują otrzymaną próbkę jak towar konsumpcyjny – stwierdził dyrektor.


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane