Samorządowa instytucja kultury organizująca imprezę plenerową nie potrąci VAT z faktur – uznał dyrektor katowickiej izby skarbowej
Dodał, że miałaby takie prawo gdyby wydatki były bezpośrednio związane z działalnością opodatkowaną, a nie tak jak w tym przypadku z kulturalną, statutową.
Instytucja co roku w lipcu organizowała koncerty plenerowe, dzięki którym uzyskiwała dochody ze sprzedaży reklam oraz z udostępnienia miejsca i powierzchni przedsiębiorcom sprzedającym w trakcie imprez swoje towary i usługi. Wpływy od firm pokrywały nawet 60 proc. budżetu imprezy. Wszystkie przychody, które uzyskiwała instytucja były opodatkowane VAT. Ich wysokość każdorazowo zależała od atrakcyjności koncertów. W związku z organizacją imprezy instytucja ponosiła szereg wydatków, np. na obsługę sceny, wynajem WC, agregatu prądotwórczego, zakupu koncertu od agencji artystycznej. Część takich wydatków służyła działalności opodatkowanej, a część działalności wolnej od VAT. Instytucja nie miała możliwości wyodrębnić związanych z nimi kwot podatku naliczonego. Uważała jednak, że skoro istnieje pośredni związek wydatków z działalnością opodatkowaną, to będzie miała prawo odliczyć naliczony VAT według proporcji, co potwierdza m.in. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 24 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Wr 754/14 oraz najnowsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE. Aby się upewnić, czy ma rację zapytała dyrektora katowickiej izby.
Odpowiedź była odmowna. Dyrektor wyjaśnił, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.), aby podatnik miał prawo do odliczenia daniny musi ponosić wydatki w celu wykonania czynności opodatkowanych. Nie ma to miejsca w tym przypadku, gdyż najważniejszym celem instytucji było prowadzenie nieopodatkowanej działalności statutowej. Ewentualny pośredni związek z działalnością opodatkowaną nie ma więc znaczenia i instytucja nie ma prawa do odliczenia – podsumował dyrektor. Wskazał też, że potwierdzają to m.in. wyroki TSUE z 13 marca 2008 r. w sprawie C-437/06 i z 12 lutego 2009 r., sygn. akt C- 515/07.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 marca 2015 r., nr IBPP2/443-1205/14/RSz.