statystyki

Fiskus wyłoży karty na stół sędziego

autor: Katarzyna Jędrzejewska31.03.2015, 07:25; Aktualizacja: 31.03.2015, 09:18
sąd, sędzia, młotek

sąd, sędzia, młotekźródło: ShutterStock

Za trzy miesiące w procedurze karnej skarbowej zacznie obowiązywać zasada kontradyktoryjności. To także wyzwanie dla urzędników celnych i skarbowych. Ale są głosy, że niewiele się zmieni

Dziś w praktyce postępowanie dowodowe przeprowadza się dwukrotnie: pierwszy raz na etapie postępowania przygotowawczego, drugi – przed sądem. Na tym etapie sędzia nie tylko orzeka, ale też często zajmuje się poszukiwaniem dowodów czy – jak mówią niektórzy eksperci – nadrabia braki dowodowe oskarżyciela i obrońcy.

Zaprzeczeniem tego ma być zasada kontradyktoryjności. Ma ona oznaczać, że strony sporu same będą gromadzić i przeprowadzać dowody. W razie nieprzygotowania bądź nieprofesjonalizmu nie mają co liczyć na zebranie uzupełniających dowodów przez sąd. Sędzia ma być tylko bezstronnym arbitrem.

Zasada kontradyktoryjności zostanie wprowadzona do kodeksu postępowania karnego od 1 lipca br. (zmieniony art. 167). Będzie to miało wpływ nie tylko na proces karny w znaczeniu powszechnym, czyli toczący się na podstawie kodeksu postępowania karnego, ale też na postępowanie karne skarbowe (zgodnie z art. 113 par. 1 kodeksu karnego skarbowego, t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-03-31 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Do "głosów" , że niewiele się zmieni w temacie procederu tzw. fiskusa , do spółki z łańcuchowymi przebierańcami (czyt. : jak kradli , tak kraść będą) , dorzucam swój głos .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane