Wróbel: Zlikwidujmy ją całkowicie

autor: Jan Wróbel27.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 27.03.2015, 16:20
PIT

PITźródło: ShutterStock

Już wydawało się, że dyskusja o kwocie wolnej od podatku ucichła. Jak pamiętamy, wywołało ją odrzucenie pomysłu jej podwyższenia przez PO-PSL. Jednak trwa kampania wyborcza, a jednocześnie, przypadkowo, Raport PwC wziął pod lupę systemy podatkowe Europy – i słusznie stwierdza, że mamy wyjątkowo mizerną kwotę wolną od podatku dochodowego na tle innych państw Starego Świata. I znów słyszymy, że kwota wolna w wysokości 3091 zł to opodatkowanie dochodów poniżej minimum egzystencji, co jest nie tylko niemoralne i skandaliczne, ale daje niemal zerowe oszczędności podatnikowi (ok. 20 zł miesięcznie) - uważa Jan Wróbel, dziennikarz i publicysta.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • demaskatorFAŁSZU(2015-03-27 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nieprawda!

    cyt: "I znów słyszymy, że kwota wolna w wysokości 3091 zł to opodatkowanie dochodów poniżej minimum egzystencji, co jest nie tylko niemoralne i skandaliczne, ale daje niemal zerowe oszczędności podatnikowi (ok. 20 zł miesięcznie)."

    Dlaczego nieprawda?
    W Polsce kwota wolna od podatku w wysokości 3 091 zł wynika z tzw. kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 556 zł. Jest to rabat (ang. tax credit) odejmowany od kwoty podatku do zapłacenia. Przy stawce podatku 18%, kwota zmniejszająca podatek sprawia, że nie zapłacimy podatku dochodowego od dochodu poniżej ok. 3 091 zł (556/0,18)

    Dzięki temu rabatowi, podatnik płaci 556 zł rocznie mniej, co daje dokładnie 46,33 zł/ mc oszczędności, a nie 20 zł jak powielane jest w mediach.

    Na przykład, podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek 7-krotnie, z 556 zł do 3 892 zł, sprawi, że kwota dochodu wolnego od podatku będzie wynosić 21 622 zł (3892/0,18 = 21622). To 324 zł miesięcznie więcej w kieszeni podatnika (zamiast 46 zł więcej), oczywiście pod warunkiem, że podatnik wypracuje dochód po odliczeniu składek ZUS odpowiednio wysoki, aby skorzystać z całego rabatu.

    Odpowiedz
  • Saf(2015-03-27 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    "daje niemal zerowe oszczędności podatnikowi"
    No daje zerowe, bo wynosi śmiesznie mało i nie 20 zł, tylko prawie 50, ktoś tu niech się nauczy liczyć.

    Niech rząd skończy rozdawnictwo moich pieniędzy i przestanie karać mnie podatkami za moją ciężką pracę.

    Odpowiedz
  • Janek(2015-03-27 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    Jesteście badą zakłamanych debili! Nie polecam!

    Odpowiedz
  • ttttt(2015-03-27 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Kłamcie dalej. Pewnie i tak większość głupich Polaków uzna to za prawdę objawioną

    Odpowiedz
  • Mariusz(2015-03-27 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł chyba pisany na zamówienie - ciekawe co jeszcze odkryjecie.

    Odpowiedz
  • cAm(2015-03-27 15:57) Zgłoś naruszenie 00

    "Nie ma powodu, aby stygmatyzować rodziny o najniższych dochodach, mówiąc: „Niestety, jesteście tak biedni, że nie płaćcie na państwo”

    A VAT, akcyza i ZUS to co? to już musi płacić każdy.
    Sorry, ale tak to właśnie powinno działać, to jest pomoc innym! Najpierw zarób na siebie i rodzinę a potem płać na państwo.

    Odpowiedz
  • alex(2015-03-27 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdury i co za klamstwa?! Dlaczego dziennikarz nie ponosi odpowiedzialnosci za pisanie glupot?! Nikt glupi nie jest, kwota wolna od podatku 3091zl iec od tego nie zaplacimy 18% wychodzi 556zl rocznie czyli 46zl miesiecznie. Jak mozecie pisac takie klamstwa???

    Odpowiedz
  • blodbad(2015-03-27 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem, kwota wolna od podatku dochodowego to temat zastępczy. Raz, że oszczędności niewielkie, dwa, ze ta cała dyskusja obejmuje tylko jeden podatek, a nie ocenia całkowitej wysokości podatków w Polsce w porównaniu z innymi krajami.

    Odpowiedz
  • ccc(2015-03-28 00:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ chamowaty bezczel i jeszcze kpiny sobie z ludzi robi. Napluć ci w papę to powiesz że deszcz pada

    Odpowiedz
  • Wojtek(2015-03-28 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Z pewnością dla rodzin najuboższych więcej pieniędzy w rodzinnym budżecie to "ulga materialnie mała" która "duchowo powoduje straty". Dużo lepiej wydawać miliardy na artykuły na zamówienie gdzie kretyni będą próbowali pisać że grabienie przez państwo fajne.

    Odpowiedz
  • piotr(2015-03-28 17:57) Zgłoś naruszenie 00

    Redaktorze Wróbel w skrajnym wypadku można sobie wyobrazić , że obywatel RP zostanie niewolnikiem i wszystkie dochody odda Państwu Polskiemu . Ku Chwale Ojczyzny !

    Odpowiedz
  • zzzxxccc(2015-03-29 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    No tak podatniku żądasz wyższej kwoty od podatku to uważaj ,możemy zabrać całkowicie,podatniku więcej pokory ,żądasz więcej ,możesz stracić ją całkowicie ,nie wiem z kąd wzięła się ta zasada przecież jeśli zabieramy to takie niewielkie sumy to nic nie znaczy,w myśl zasady gdyby były to sumy tysięczne to dopiero można zaliczyć do strat.Biedak się nie liczy!W tym emeryci i renciści.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-03-29 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Podatek PIT należy znieść lub utrzymywać nadal jako POGŁÓWNY. Ubytki w kasie państwa zastąpić wzrostem VAT. Jeśli zarabiasz - kupujesz towary i płacisz w nich VAT i oszczędzasz nadwyżkę pieniądza - też przecież dla zakupów w przyszłości. Nie ma PIT - nie ma problemu kwoty wolnej.

    Odpowiedz
  • mm(2015-03-29 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    bzdura. podwyższona kwota wolna od podatków wróci do Państwa, tylko w postaci podatku VAT, akcyzy i podatku dochodowego u właścicieli warzywniaków i sklepów, u których klienci, mając więcej w portfelu, zrobią większe zakupy. przecież jeśli ktoś zarabia ok. 30 tys. rocznie to z sumą zaoszczędzoną z kwoty wolnej od podatków nie ucieknie do raju podatkowego tylko ją wyda na bieżące potrzeby w kraju. nie trzeba być ekonomistą, by takie rzeczy wiedzieć. argument, że Państwo straci 14 mld zł jest populistyczny, owszem- łatwiej jest podwyższyć podatki niż podjąć ryzyko ich obniżenia.

    Odpowiedz
  • Obywatel(2015-03-29 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ulega watpliwosci, ze system podatkowy od dochodow nalezy zreformowac m. in. poprzez podwyzszenie kwoty wolnej od podatku przynajmniej do 25% sredniego wynagrodzenia krajowego czyli obecnie do 1000 zl miesiecznie /12 tys. zl rocznie/ dla wszystkich po rowno oraz wprowadzic 5 progowy podatek PIT po prog 50% wlacznie.
    Mysle, ze zarabiajacy krocie powinni wowczas poczuc sie duchowo lepiej.

    Odpowiedz
  • dziadek(2015-03-29 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    i słusznie. Zlikwidować kwotę wolną od podatku. Wszak osmiorniczki nie potaniały a reszta niech mirabelki szczawiem zakansza i siedzi cicho, odzywać się wolno tylko dla potakiwania, a na ośmoprniczki wybrańców musi być.
    I głupio zapytam: jakie były postulaty sierpnia 80?

    Odpowiedz
  • System podatkowy....(2015-03-29 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    System podatkowy w Polsce preferuje zdecydowanie bogatych niszczy pozostalych. Moze juz czas na wprowadzenie progresywnego podatku katastralnego, aby nieco splaszczyc nierownosci majatkowe i przeznaczyc wiecej finansow na funkcje publiczne panstwa m. in. na system zdrowotny.

    Odpowiedz
  • jan(2015-03-29 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    ustalić jeden podatek 15% dla wszystkich i znieść wszelakie ulgi,kwoty wolne zwolnienia itd. armia ludzi i tony papirów odpoczną

    Odpowiedz
  • do 17(2015-03-29 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    18% PIT z 80000zł to jest 14400zł, a z 20000zł to jest tylko 3600zł. To są te preferencje dla bogatych, wg ciebie ? PRECZ Z PROCENTOWYMI SKALAMI PODATKOWYMI !!! PRECZ Z HOŁUBIENIEM LENI I POPIERANIEM LENISTWA !!!

    Odpowiedz
  • tomi44g(2015-03-29 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    PwC nie wziął pod lupę, tylko porównał liczby których porównać wprost nie można. W UK Personal Allowance owszem jest wysokie (10 600 GBP), ale nie ma czegoś takiego jak zryczaltowane koszty uzyskania przychodu, a składek na ZUS (NI) nie odlicza się od podstawy. Teraz w Polsce od płacy minimalnej (21 000 zł/rok) płaci się 1056 zł PIT, to znaczy że 19% PIT jest od kwoty 5557 czyli kwota wolna w Polsce to 15442 zł. Poza tym w UK trzeba płacić Council Tax od mieszkania (ok 120 GBP) i to niezalażnie od tego czy się zarabia czy nie. W Polsce jest tam jakiś podatek na śmieci ale to jest znacznie mniej.

    Odpowiedz