Trzy kolejne firmy podpisały 20 grudnia br. umowy o współdziałanie z szefem Krajowej Administracji Skarbowej – poinformowało Ministerstwo Finansów. Łącznie takich umów jest już sześć.

Są one zawierane w ramach specjalnej procedury, która weszła w życie w lipcu 2020 r. na mocy art. 20s–20za ordynacji podatkowej.
Przypomnijmy, że uczestnikami programu mogą być wyłącznie podatnicy, których przychody w poprzednim roku przekroczyły 50 mln euro. Zawarcie umowy o współdziałanie z szefem KAS wiąże się z pełną transparentnością wobec fiskusa, co skarbówka zachwala jako wizerunkową korzyść. Umowa oznacza bowiem, że przedsiębiorca przeszedł kompleksowy audyt swoich rozliczeń podatkowych.
Uczestnicy programu mogą też liczyć na inne korzyści, m.in. korzystać z obniżonych odsetek za zwłokę oraz płacić o połowę mniejszą opłatę za wniosek o wydanie opinii zabezpieczającej (10 tys. zł, a nie 20 tys. zł).
Pierwszą umowę podpisano 29 marca 2022 r., następne dwie 13 lipca i 3 października br. Najnowsze umowy zawarły z szefem KAS trzy firmy działające w branży spożywczej, budowlanej i tytoniowej.
Listę tych podmiotów można znaleźć na stronie: www.gov.pl/web/kas/program-wspoldzialania ©℗