Nie będzie opodatkowana sama gliceryna lub glikol ani ich użycie np. w branżach farmaceutycznej, kosmetycznej, budowlanej, motoryzacyjnej – zapewniło Ministerstwo Finansów w komunikacie. Odniosło się w ten sposób do zmiany od 1 stycznia 2023 r. definicji płynów do e-papierosów.
Nie będzie opodatkowana sama gliceryna lub glikol ani ich użycie np. w branżach farmaceutycznej, kosmetycznej, budowlanej, motoryzacyjnej – zapewniło Ministerstwo Finansów w komunikacie. Odniosło się w ten sposób do zmiany od 1 stycznia 2023 r. definicji płynów do e-papierosów.
Ministerstwo wydało komunikat w związku z wątpliwościami, które pojawiły się podczas sejmowych prac nad nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizację przyjął już Sejm, teraz czeka ona na rozpatrzenie przez Senat.
Z nowej definicji płynów do e-papierosów ma wynikać, że opodatkowana będzie sprzedaż każdego roztworu, który mógłby zostać użyty jako płyn do e-papierosów „bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania do sprzedaży”. Powstała obawa, że w związku z tym zostaną opodatkowani m.in. producenci gliceryny, glikolu i aromatów spożywczych.
Zaprzeczyła temu w trakcie posiedzenia sejmowej komisji Maria Rutka, dyrektor departamentu podatku akcyzowego i podatku od gier w Ministerstwie Finansów. Pisaliśmy o tym w artykule „Burza wokół definicji płynu do e-papierosów” (DGP nr 231/2022).
Teraz potwierdza to również komunikat MF. Resort wyjaśnił w nim, że płyn do papierosów elektronicznych będzie zdefiniowany jako roztwór, czyli „w powszechnym rozumieniu tego pojęcia jednorodna mieszanina dwóch lub więcej związków chemicznych”. Ponadto warunkiem zakwalifikowania wyrobu jako płynu do e-papierosów będzie jego użycie albo możliwość użycia w e-papierosach – wynikająca z jego składu i właściwości fizykochemicznych. Poszczególne komponenty, które nie stanowią roztworu, lub ich skład, a ich właściwości fizykochemiczne nie wskazują na użycie w papierosach elektronicznych, jak np. sama gliceryna czy glikol, nie będą podlegać opodatkowaniu – podkreślił resort.
Dodał, że akcyzą nie będą objęte również produkcja i dystrybucja glikolu propylenowego czy gliceryny oraz ich użycie np. w branżach farmaceutycznej, kosmetycznej, budowlanej, motoryzacyjnej. Opodatkowaniu nie będzie też podlegała sprzedaż glikolu lub gliceryny przedsiębiorcy prowadzącemu skład podatkowy, w którym jest produkowany płyn do e-papierosów.
Natomiast wszystkie sporządzone w składzie podatkowym półprodukty wchodzą w procedurę zawieszenia akcyzy, więc akcyza będzie płacona po opuszczeniu procedury.
Resort wyjaśnił też, że akcyzie nie będą podlegać też np. gliceryna oferowana na sprzedaż w aptece i glikol propylenowy używany do produkcji żelu do mycia.
Inaczej będzie w przypadku sprzedaży wyrobu oferowanego jako aromat do kominka, zawierającego mieszaninę glikolu, gliceryny, substancji zapachowej i nikotyny. Ten będzie już opodatkowany.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama