Do 30 czerwca 2023 r. pozostanie zerowa stawka podatku na takie produkty żywnościowe, jak: mięso, ryby, owoce, warzywa, mleko i jaja – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.

O planach przedłużenia tarczy antyinflacyjnej pisaliśmy już w artykule „Ministerstwo Finansów: Zerowy VAT na żywność także w 2023 r.” (DGP nr 220/2022). Chodzi o wszystkie produkty żywnościowe wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, które przed 1 lutego 2022 r. były objęte 5-proc. VAT. Natomiast w ramach tarczy stosuje się do nich zerową stawkę. Zgodnie z obecnymi przepisami preferencja ta ma obowiązywać do końca 2022 r. Projekt przewiduje jednak przedłużenie jej na kolejne pół roku. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu, jest to konieczne ze względu na ciągły wzrost inflacji oraz negatywne dla polskiej gospodarki i społeczeństwa skutki wojny w Ukrainie.
Projekt zakłada też zmiany w opodatkowaniu niektórych towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej (m.in. do nawożenia). Wprawdzie nie przewiduje utrzymania zerowej stawki VAT wprowadzonej tarczą antyinflacyjną, ale od 1 stycznia 2023 r. do końca 2024 r. stawka na te produkty ma zostać ujednolicona i wynosić 8 proc. Chodzi o to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami z końcem 2022 r. co do zasady wrócą stawki stosowane dla tych produktów przed 1 lutego 2022 r. Niektóre z nich (np. nawozy, środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza) były objęte wtedy 8-proc. stawką, a inne (m.in. polepszacze gleby, środki wapnujące, podłoża do upraw i nawozowe produkty mikrobiologiczne) – podstawową, czyli 23 proc. Do końca 2024 r. wszystkie miałyby być jednak opodatkowanie 8-proc. VAT.
Przypomnijmy, że zgodnie z innym projektem rozporządzenia nawozowe produkty mikrobiologiczne od 2 do 31 grudnia br. mają być objęte zerową stawką VAT. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych – w konsultacjach