statystyki

Refundacja wydatków nie jest podstawą korekty kosztów

autor: Piotr Wieczorek16.03.2015, 09:08; Aktualizacja: 16.03.2015, 09:29
Jak wskazuje praktyka, zwrot poniesionych nakładów bywa kłopotliwy dla księgowych.

Jak wskazuje praktyka, zwrot poniesionych nakładów bywa kłopotliwy dla księgowych.źródło: ShutterStock

Dlatego powinna być ujmowana jako przychody. Nie wszystkie księgowe zdają sobie z tego sprawę i przy księgowaniach po stronie Ma zamiast konta 760 stosują konto zespołu 4.

Jak wskazuje praktyka, zwrot poniesionych nakładów bywa kłopotliwy dla księgowych. W wielu przypadkach bowiem jest ujmowany jako korekta kosztu. A to przecież nie są tożsame pojęcia. Tak naprawdę problem zaczyna się już przy prawidłowym nazywaniu poszczególnych operacji finansowych i gospodarczych. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, to napotkamy trudności z odnoszeniem treści ekonomicznej w księgach rachunkowych. Bo choć pomiędzy zdarzeniami występują znaczne rozbieżności, to w praktyce bywa tak, że różne operacje są nazywane w ewidencji tak samo.

Trzeba przecież pamiętać, że zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości zapis księgowy powinien zawierać m.in. zrozumiały tekst, skrót lub kod opisu operacji. Oczywiście należy posiadać pisemne objaśnienia treści skrótów lub kodów. Wydaje się więc, że przepis jest jasny i prosty w zastosowaniu. Nic bardziej mylnego. Właśnie ten wymóg jest, niestety, często pomijany w ustaleniach dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości. Jaki jest skutek?


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane