statystyki

WSA: Dowody pośrednie też mają znaczenie

autor: Katarzyna Rosik13.03.2015, 07:15; Aktualizacja: 13.03.2015, 08:55
W odwołaniu podatnik twierdził, że należało przesłuchać także jego pracowników oraz współpracowników podejrzanego

W odwołaniu podatnik twierdził, że należało przesłuchać także jego pracowników oraz współpracowników podejrzanegoźródło: ShutterStock

Brak oznaczenia pisma procesowego nie jest przeszkodą do rozpoznania go przez organy podatkowe. A jako dowód należy dopuścić wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy i nie jest sprzeczne z prawem.

Przypomniał o tym WSA w Warszawie w sprawie podatnika, któremu urząd zakwestionował odliczenie VAT z faktur dokumentujących rzekomy wywóz gruzu. Urzędnicy uznali, że faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Podstawą ich ustaleń był głównie protokół z przesłuchania osoby podejrzanej o regularne wystawiani pustych faktur.

W odwołaniu podatnik twierdził, że należało przesłuchać także jego pracowników oraz współpracowników podejrzanego. Dyrektor izby skarbowej nie uwzględnił jednak odwołania. Stwierdził, że podejrzany nie tylko przyznał się do wystawienia zakwestionowanych faktur, ale też wyjaśnił, jak wyglądała jego współpraca z innymi osobami.

Podatnik zarzucił dyrektorowi izby nierozpatrzenie wniosków dowodowych zgłoszonych w odwołaniu. Zaznaczył, że wprawdzie nie zawierało ono w tytule, że takowe wnioski się w nim znajdują, ale nie tytuł przesądza o charakterze pisma procesowego, lecz jego elementy składowe. Organ powinien był więc stwierdzić w decyzji, że odrzuca wnioski dowodowe, a nie je przemilczeć. Podatnik zarzucał też organom, że wydały decyzję tylko na podstawie dowodu pośredniego – przesłuchania z postępowania karnoskarbowego. A to, według niektórych składów orzekających, jest niedopuszczalne w postępowaniu podatkowym. Twierdził też, że dowód pośredni trzeba podeprzeć, jeśli to możliwe, dowodem bezpośrednim. W tym wypadku należało więc przesłuchać dodatkowe osoby.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • anty-bezprawnik(2015-03-13 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    Przeciętny Kowalski nie handluje pustymi fakturami.

    Odpowiedz
  • Bezprawnik(2015-03-13 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Podszkoleni decyzjami i poleceniami Kapicy-Naczelnicy US-wiedzą lepiej i prawią swoje wyświechtane oklepane urzędnicze farmazony.Przeciętny Kowalski w starciu z absurdami i arogancją urzędniczą nie ma najmniejszych szans-to identycznie jak w starciu z egzekucją komorniczą,czego przykładem są ujawniane bandyckie grabieże ponoć w majestacie prawa i przy biernej asyście Policji która tę grabież legitymizowała.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane