– Od 1 stycznia przyszłego roku zostawimy zerowy VAT na żywność – poinformował Artur Soboń, wiceminister finansów, we wczorajszym wywiadzie dla Radia Lublin. Zapowiedział też, że rząd planuje nowe rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu.

Wiceminister był pytany o zmiany w tarczy antyinflacyjnej. Odniósł się do wcześniejszych informacji, że Komisja Europejska nie zgadza się na dalsze stosowanie w Polsce zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy sztuczne. Bruksela potwierdza natomiast możliwość dalszego stosowania zerowej stawki VAT na produkty żywnościowe. Artur Soboń zapowiedział, podobnie jak wcześniej premier Mateusz Morawiecki, że zerowa stawka VAT na produkty żywnościowe zostanie utrzymana także w 2023 r. – Zostawimy od 1 stycznia zerowy VAT na żywność – poinformował wiceminister finansów.
Dodał, że planowane działania osłonowe dla odbiorców gazy spowodują, że małe i średnie przedsiębiorstwa przetrzymają ten trudny okres. – Gdy wyjdziemy z tego kryzysu, polska gospodarka wróci na tory swojego rozwoju – stwierdził Artur Soboń.
Wiceminister szacuje, że rozwiązania te mogą kosztować 30 mld zł. – To oznacza większy deficyt oraz konieczność oglądania złotówki z każdej strony – powiedział. Zaznaczył jednak: – Prowadzimy ostrożną politykę fiskalną i instrumenty, które stosujemy, są adekwatne do sytuacji.
Przypomnijmy, że tarcza antyinflacyjna została wprowadzona w lutym 2022 r. Jej obowiązywanie zostało przedłużone do końca 2022 r. Do tego czasu miała zostać utrzymana obniżka niektórych stawek VAT – np. na żywność z 5 proc. do 0 proc., na paliwa silnikowe z 23 proc. do 8 proc. Stawka na gaz ziemny wynosi 0 proc., na energię elektryczną i cieplną 5 proc., a na nawozy i inne środki do produkcji rolniczej – 0 proc. Tarcza obniża też do poziomu unijnego minimum akcyzę na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe: olej napędowy, benzynę silnikową, LPG. Zwalnia z akcyzy energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe. ©℗