statystyki

Moscovici: Podatkowa przejrzystość ma być najważniejszą bronią KE w walce z wyłudzeniami w VAT

autor: Mariusz Szulc10.03.2015, 07:17; Aktualizacja: 10.03.2015, 07:45
Pierre Moscovici, komisarz Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł

Pierre Moscovici, komisarz Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i cełźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Fabrice Dimier

- Jeszcze w marcu zaproponujemy, by państwa automatycznie wymieniały między sobą informacje o interpretacjach i decyzjach podatkowych*). Przed wakacjami pojawią się kolejne propozycje zmierzające do tego, aby firmy płaciły podatki tam, gdzie osiągają dochody - uważa Pierre Moscovici, komisarz Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł.

Pracujemy nad oszacowaniem wpływu każdego z zaproponowanych scenariuszy na interesy przedsiębiorców i poszczególnych krajów członkowskich. W tym zakresie przygotowywany jest dokument ekspercki, który powinniśmy otrzymać do analizy w połowie bieżącego roku. Na jego podstawie w 2016 r. zaprezentuję szczegóły dalszych kroków, jakie podejmie komisja. Nasze prace nad wyborem najlepszego scenariusza opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych nie mają bezpośredniego przełożenia na strukturę i wysokość stawek VAT przyjętych przez poszczególne kraje członkowskie. Komisja Europejska niewątpliwie wolałaby prostszy system stawek VAT. Musimy jednak brać pod uwagę to, że wiele dzisiejszych komplikacji bierze się ze specjalnych derogacji, które przysługują państwom członkowskim. Wiele z nich miało obowiązywać czasowo, ale w praktyce nigdy nie zostały uchylone. Trudnością jest też to, że wszystkie decyzje w tej materii muszą być podjęte jednogłośnie. Dlatego w kontekście nowego systemu stawek VAT najpierw chcemy przyjrzeć się wszystkim derogacjom. Dziś jest za wcześnie na jakiekolwiek szczegóły, ale jeszcze podczas tej kadencji komisji chcemy przedstawić nasze propozycje.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane